Keskin'den 'enflasyon' tepkisi

Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, son açıklanan TÜİK rakamlarıyla enflasyonun yüzde 25,24'den yüzde 21,62'ye düşürüldüğünü belirterek, "İşçi, memur ve emekli gibi sabit gelirlilerin zam heveslerini kursaklarında bıraktınız" dedi

Keskin'den 'enflasyon' tepkisi

Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, temel gıda maddelerine ve birçok şeye ciddi zamlar geldiğini, Türkiye'de gıda enflasyonunun TÜİK rakamlarına göre yüzde 30, fakat çarşıda yüzde 50’den fazla olduğunu belirtti. Açlık ve yoksulluk rakamlarına bakınca da asgari ücrette 2 bin TL'nin bile yetersiz kaldığını vurgulayan Keskin, "Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6 bin TL’nin üzerinde. Ek zam artık kaçınılmaz hale gelmiştir" dedi.

HAK ETTİKLERİ ZAMMI VERİN

Türkiye Kamu-Sen olarak her ay düzenli olarak yaptırdıkları araştırmalara göre, harcamaların bin 53 TL arttığını ve çalışanların reel kayıplarının 600 TL’yi aştığını dile getiren Keskin, "Enflasyon miktarı kadar verilecek zam “0” zam demektir. Refah payı uygulamasına geçilmelidir. Kalkınmadan büyümeden dar ve sabit gelirlilerde pay almalıdır.2018 yılında yaşanan kayıpların telafisi için ek zam istiyoruz. Bu artık kaçınılmazdır. Döviz kuru gerilemesine rağmen, zamlar bizlere miras kalmıştır. İnsanlar geçinemez durumdadır. Çalışanın verimliliğini artırmak adına sorunlarını çözmek lazım. Bu çerçevede hak ettikleri ücretleri vermek gerekiyor. Memura, emekliye, asgari ücretliye bir artış şarttır" diye konuştu.

TÜİK'İN HESABINI ANLAYAMADIK

2018 Yılı Kasım ayında endekste kapanan 407 maddeden; 38 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 261 madenin ortalama fiyatlarında artış, 108 maddenin ortalama fiyatlarında düşüş gerçekleştiğini dile getiren Keskin, "TÜİK bu hesabı nasıl yaptı anlayamadık. Demek ki 108 maddede öyle düşüş olmuş ki, 281 maddedeki artışı sollayıp geçmiş enflasyonu yüzde 1,44 geriletmiş. Çalışanın, emeklinin en çok kullandığı mal ve hizmetlerde yüzde 27,87 artış, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 25,66 artış, konutta yüzde 24,76 artış ve eğlence ve kültürdeki yüzde 21,18 artışın üstüne çıkarak enflasyonu yüzde 1,44 düşürmüş. Patates 5,95 TL, kuru soğan 4,89 TL, kabak 6,45 TL, ıspanak 4,95 TL, pırasa 5,45 TL, patlıcan 6,59 TL,  biber 9,95TL, maydanoz 1,65TL ve havuç 3,75TL'ye satılırken, enflasyon hala düşüyor. Bu hesabı bizler anlayamadık" dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER