Kenevir üretimi için düğmeye basıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kenevir üretimini arttıracağız’ açıklamasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıkladığı, Samsun'u tarımsal üretimde ayağa kaldıracak 'kenevir' projesine Gazete Gerçek ulaştı. 'Lif mekanizasyon' adını taşıyan projede ekimler geçen yıl ekim ayı itibariyle yapıldı. Proje ile kenevir tarımının kolaylaştırılması, işlem süreçlerinin kısaltılması ve maliyetlerinin düşürülmesi sağlanacak

Kenevir üretimi için düğmeye basıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevir üretiminin arttırılacağını açıklaması ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Samsun'da yürütülen araştırma projesinin sonuçlarının beklendiğini açıklamasının ardından, gözler kısa bir süre önce başlatılan ve ekimi 2018 yılı eylül ayı itibariyle yapılan 'Lif mekanizasyon' projesine çevrildi.

VEZİRKÖPRÜ’NÜN NARLISARAY KÖYÜ’NDE

ASTAB Tütün Gıda Makina tarafından projesi sunulan ve bakanlıktan onay alınmasının ardından Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, OMÜ Ziraat Fakültesi ve MAYTEKS Örme Sanayi tarafından uygulamaya geçirilen projeye Gazete Gerçek ulaştı. Arazi ve biyokütle çalışmaları için 702 bin 888 TL bütçesi bulunan proje kapsamında dikim töreninin 2018 yılı eylül ayı itibariyle Vezirköprü'nün Aşağı Narlısaray köyünde başladığı öğrenildi.

LİF VERİMİ ARTACAK, MALİYETLER DÜŞÜRÜLECEK

‘Saplarından Lif Elde Edilen Bitkilerde (Keten, Kenevir, Isırgan) Tarım Teknikleri ve Mekanizasyonunun Geliştirilmesi, Üretim ve İşleme Maliyetlerinin Düşürülmesi’, kısa adıyla 'Lif mekanizasyon' adını taşıyan projede son 30 yıl içerisinde dünyada olduğu gibi Türkiye'de de doğal liflerin kullanımı, yüksek maliyetler yüzünden giderek azalmış olması nedeniyle, tarım teknikleri ve mekanizasyonunun geliştirilmesi, üretim ve işleme maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanıyor. Proje ile keten, kenevir ve ısırgan bitkilerinde farklı üretim metotlarının lif verimi ve kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesinin yanı sıra üretim ve işleme maliyetlerinin azaltılması da amaçlanıyor.

SONUÇLAR MERAKLA BEKLENİYOR

Samsun'da yürütülen proje kapsamında kenevir tarımındaki güçlükler, işleme aşamasındaki el işçiliğine dayanan uzun süreç ve maliyetlerin önüne geçilebilmesi için büyük önem taşıyor. Keten, Kenevir ve Isırgan gibi sapından lif elde edilen bitkilerde üretim teknikleri, hasat ve işleme mekanizasyonunun geliştirilmesi ve maliyet analizlerinin ortaya konulması gibi konular şimdiye kadar yeterince araştırılıp ortaya konulmadığı için, projeden çıkacak sonuçlar da büyük bir merakla bekleniyor.

PROJE BAKANLIĞIN TAKİBİNDE

Proje sonunda sapından lif elde edilen keten, kenevir ve ısırgan gibi bitkilerin üretim teknikleri, hasat ve işleme mekanizasyonları ortaya konulacak ve maliyetleri düşürmek ve ekim alanlarını yaygınlaştırmak için nelerin yapılması gerektiği de belirlenecek. Çıkacak sonuçlar da bakanlık tarafından tüm üreticilere duyurulacak.

HALEN 19 İLDE KENEVİR ÜRETİMİ YAPILIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı hali hazırda Türkiye'de aralarında Samsun'un da bulunduğu 19 ilde kenevir üretimine izin veriyor. Bu projeden çıkacak sonuçlar doğrultusunda, kenevir üretimini artırmak için çalışmalar yapılacak. Ticari faaliyetin arz ve talebine göre de, lokasyonlar büyütülecek.

KENEVİR NEDEN ÖNEMLİ?

Son yıllarda tüketici bilincinin artmasıyla doğal ürünlere olan ilgi arttı. Bebek ve çocuklara yönelik tekstil ve giyim sektörü başta olmak üzere doğal lifler ve bu liflerden elde edilen ürünlerin cazibesi de artış gösterdi. Karadeniz bölgesi son 10 yıla kadar sapından lif elde edilen bitkilerin üretimi bakımından önemini korumuş ancak sentetik ürün baskısı, yetersiz ve uygun olmayan yatırımlar nedeniyle son yıllarda bu bitkilerin tarımı ve sanayisi yok olmuştu. Oysa Rize’den Kocaeli’ne kadar uzayan Karadeniz sahil ve geçit kuşakları sapından lif elde edilen bitkilerin verim ve kalitesi için çok uygun bir iklime sahip bulunuyor.

SAMSUN’U ZENGİN EDEBİLİR

Proje beklendiği gibi üretimde maliyeti düşürür ve kolaylıklar sağlayacak sonuçlara ulaşırsa Samsun kenevir üretiminde söz sahibi bir kent haline gelecek. Sahip oldukları bazı üstün lif özellikleri, organik tarımsal üretime uygunlukları, sap ve atıklarının endüstriyel kullanım olanaklarının çokluğu ve ürünün tekstil sektöründe kullanılması nedeniyle istihdama kapı açması da söz konusu olacak. Göç hareketinin yaşandığı Karadeniz Bölgesi’nde keten, kenevir ve ısırgan tarımının yaygınlaştırılması, üretilen liflerin yerelde işlenmesi için tesislerin kurulması, istihdamı sağlayacak ve göçü kısmen önleyecek, bölge tarımına ve sosyo ekonomik yapısına hareketlilik kazandıracak. Dünyada başta gelen kenevir üreticileri Fransa, Çin, Avrupa Birliği ülkeleri ile Kanada yer alıyor. Yüksek katma değere sahip bulunan kenevir tekstil, yalıtım, otomotiv, kimya gibi birbirinden farklı amaçlarla birçok sektörde kullanılıyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER