Kazayı değerlendirdi

Havacılık sektörünün deneyimli isimlerinden olan uzun sürede uçak teknisyeni olarak çalışan Erhan İnanç, Trabzon'da pistten çıkan uçakla alakalı değerlendirmede bulundu.

Kazayı değerlendirdi

13 Ocak günü meydana gelen uçağın pistten çıkması olayıyla ilgili olarak ''Airlinehaber'' adlı sitedeki köşe yazısında değerlendirmelerde bulunan Erhan İnanç, toprak alanın  uçağın denize uçmasını engellediğini söyledi.

''Akan yakıtın tutuşmaması bir ateş veya kıvılcımla buluşmamış olmasındandır''

Erhan İnanç, “Toprak alanda dikmeler toprağa gömülünce sağ motor toprağa sürtünmüş, uçağın ileri hareketi nedeniyle kanat bağlantısından koparak ayrılmış, uçak ileriye doğru giderken sağ kanattan koparak ayrılan sağ motor aşağıya denize yuvarlanmış. Resimlerde kopan motorun denizde olduğu görülüyor. 

Sol motorun nose cowl’u ise yarısına kadar toprağa gömülmüş. Bütün bunlar uçağın denize varmadan uçurumda durmasına yardım eden frenleme faktörleri. Aksi halde uçağın denize düşmesi çok kolay olacaktı. Kopan motorun yakıt bağlantıları da koptuğu için, sağ kanat içinde kalan yakıt buradan akmıştır.

Uçak 45-50 derece meyilde durduğu için kanattan akan yakıt denize boşalmıştır. Akan yakıtın tutuşmaması bir ateş veya kıvılcımla buluşmamış olmasındandır.”dedi.

Trabzon Havalimanı’nın pist uzunluğu 2 bin 500 metre olduğunu söyleyen İnanç,” Piste paralel taxi yolu ise pistin kara tarafında, 11 başından 29 başına doğru sadece bin 500 metre uzunluğunda. 11 başından (deniz üzerinden) iniş yapan uçak, aprona gitmek için pistin 29 başındaki manevra alanını kullanarak, 180 derece dönüş yaparak iniş yönünde 11 başa doğru gitmek ve pistin ortalarında bulunan taxi yoluna girmek zorunda. Yolcuların anlatımlarından anlaşıldığına göre, 11 başından inişi yapan uçak yavaşlayıp reverserleri kapattığında, pistin 29 başına 100-150 metre kala aniden sağ motora full takat gaz verildiğinde uçak doğal olarak hızla sol tarafa fırlar şekilde dönüş yapar. Pistin hemen güney kenarında 50 metre kadar toprak saha var. Toprak sahadan sonra denize dik inen uçurum var. Uçak bu boşluğu geçince uçurumdan aşağıya doğru inmeye başlamış” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER