KAZALARI ÖNELEMEK SİZİN ELİNİZDE

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, 4 günlük Kurban Bayramı tatili için sürücülere uyarılarda bulundu. Kavuran, "Yüzde 96’sı insan kaynaklı olan trafik kazalarının önüne geçmek, tamamen sürücülerin elindedir” dedi

KAZALARI ÖNELEMEK SİZİN ELİNİZDE

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, 11-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak 4 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle sürücülere hayati uyarılarda bulundu. Emniyet kemerinin önemine dikkati çeken Kavuran, bayram günlerinin matem günlerine dönüşmemesinin sürülerin elinde olduğunu söyledi.

'BİLANÇOLAR İÇİMİZİ ACITMAKTADIR’

Dursun Kavuran, “Trafikte her yıl maalesef 7 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve daha fazlası uzuvlarını kaybederek sakat kalmaktadır. Bilindiği üzere bayram tatillerinde normal günlere oranla karayollarında trafik yoğunluğu ciddi oranda artmakta ve bu yoğunlukla beraber, pek çok üzücü kazalar meydana gelmektedir. Pek çok aile bu güzel günlerde yok olmaktadır. Bayram tatillerinden çıkartılan kaza bilançoları içimizi acıtmaktadır. Yüzde 96’sı insan kaynaklı olan trafik kazalarının önüne geçmek, tamamen sürücülerin elindedir. Bu kurallara riayet etmekle olacaktır” diye konuştu.

SÜRÜCÜLERE HAYATİ UYARILAR
Bayram tatiline çıkacak sürücülerin, araçlarına mutlaka bakım yaptırması gerektiğini söyleyen Dursun Kavuran, şöyle devam etti; “Tatilde yollarda olacak sürücülerimiz, bu anlamlı günlerin matem günlerine dönüşmemesi için kesinlikle ve kesinlikle takip mesafesine dikkat etmeli. Gideceği yere bir saat geç gitse de hız yapmaktan kaçınmalı. Trafik ışıklarına riayet etmeli. Yayaları görmezden gelmemelidir. Kazaların yüzde 60’ı cep telefonu kaynaklıdır. Araç kullanırken, telefonda konuşmamalı ve mesajlaşmamalıdır. Sürücünün gözü yolda olmalıdır. Trafikte diğer araçlara da saygı göstermelidir. Uzun yola gidecek sürücüler, seyahat esnasında 2 saatte bir mola vermelidir. Ve en önemlisi ise yaşanacak olası bir kazada can kurtaran, emniyet kemerini mutlaka takmalıdır.” Dursun Kavuran, diğer yandan ise tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutladı.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER