Kayseri şehitlerini uğurluyor

Kayseri'de 14 askerin şehit olması ile sonuçlanan hain saldırının ardından Kayseri şehitlerini uğurluyor.

Kayseri şehitlerini uğurluyor

Kayseri'de çarşı iznine çıkan 14 askerin şehit olması ile sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili soruşturma sürürken, şehitler de memleketlerine uğurlanıyor. Kimlik tespit çalışmaları tamamlanan 7 şehit dün akşam memleketlerine uğurlandı.  

Kırşehirli komando onbaşı Muhammed Ali Ocak ile Ahmet Taş'ın cenazeleri Adli Tabiplik'te yapılan otopsi ardından Kırşehir'in Çicekdağı ilçesine gönderildi.   Şehitler Ulaştırma Çavuş Göksal Mustafa Ağaçyetiştiren, Piyade Onbaşı  Mustafa Cihan, Ulaştırma Er Raşit Yücel, Piyade Çavuş Arif Tuğ, İstihkam Er Uğur  Korkmaz için ise Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında tören düzenlendi.

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet  Özhaseki,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa  Elitaş, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  milletvekilleri, belediye başkanları, mülki amirler ve şehit aileleri katıldı. Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları, katafalka konuldu. Saygı  duruşunda bulunulmasının ardından özgeçmişleri okunan şehitler için İl Müftüsü  Şahin Güven tarafından dua edildi. Uğurlamadan önce şehit yakınları, tabutlara sarılarak gözyaşı döktü. Törenin ardından şehit Ağaçyetiştiren'in naaşı İstanbul'a, şehit  Cihan'ın naaşı Osmaniye'ye, şehit Yücel'in naaşı Kocaeli'ne, şehit Tuğ'un naaşı  Erzurum'a ve şehit Korkmaz'ın naaşı askeri uçakla Rize'ye gönderildi.  

35 GÜN SONRA EVLENECEKTİ

Kayseri'deki hain terör saldırısında şehit olan Piyade Çavuş Fehmi Barçın'ın cenazesi helallik alınması için baba evine getirildi. Bu sırada baba Bahri Barçın, anne Ayşe Barçın ile şehidin nişanlısı Elif Özcan'ın fenalaştıkları görüldü. Baba Bahri Barçın cenaze aracının önünde bulunan oğlunun fotoğrafına dokunmak istedi.Terhisine 2 hafta kalan şehit olan Barçın'ın 35 gün sonra evleneceği Elif Özcan da uzun süre gözyaşı döktü. Özcan yakınları tarafından teselli edilmeye çalışıldı, cenaze aracından uzaklaştırıldı. Şehidin cenazesi alınan helallik ve okunan duaların ardından cenaze namazının kılınacağı Ulu Camii'ne götürüldü.

 

O OTOBÜS DURAĞINA TÜRK BAYRAKLARI ASILDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından olayın meydana geldiği Talas Bulvarı üzerindeki tahrip olan otobüs durağı ile yolda asfaltla çalışması yapıldıktan sonra, durağa 3 Türk bayrağı asıldı. Yoldan geçenlerin durak çevresinde şehitler için dua ettikleri görüldü. Kayseri'deki halk otobüsleri ise camlarına terör saldırısını kınayan pankartlar, aynalarına ise siyah kurdeleler astı.


DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Merkez Talas İlçesi'nde 38 AB 180 plakalı halk otobüsünün sol tarafına yanaştırılan bir araçla düzenlenen bombalı saldırı sırasında genellikle sol taraftaki ikili koltuklarda oturan veya ayakta duranların şehit olduğu ifade edildi. Hain saldırı yerinin Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi'ne yaklaşık 500 metre uzakta bulunmasının yaralılara daha çabuk müdahale edilmesi açısından, daha fazla can kaybının önüne geçtiği bildirildi.

Kayseri'de hain bombalı patlamaya ilişkin olarak 'Çektar' ve 'Botan' kod adlarını kullanan üzerinden Mehmet Oluk adına sahte nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi çıkan teröriste yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı. Olay yeri ekiplerince, patlamanın olduğu alanda yerde bulunan cep telefonları da tek tek incelenerek, teröriste ait olması muhtemel sim kartının bulunmasına çalışıldı.

Hain saldırıda kullanılan bombanın İstanbul Beşiktaş'daki gibi fabrikasyon bomba olduğu ancak, gücünün daha düşük olduğu ifade edildi. Polis yetkilileri, olay yerindeki asfaltta ki tahribattan, bombanın 150-200 kilo dolayında olduğu değerlendirmesini yaptı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER