KAVAK’A ÖZEL TARİHİ GAZETE

19 Mayıs 1919’un 100. yıl kutlamaları sürerken, 25 Mayıs 1919’da Samsun’un Kavak ilçesine gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarının anlatıldığı özel bir çalışmaya imza atıldı. İlçede tarihi bir gazete basılarak, dağıtıma çıktı

KAVAK’A ÖZEL  TARİHİ GAZETE

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelerek başlattığı Milli Mücadele’nin 100. yıl kutlamaları devam ediyor. Bu kapsamda Kavak ilçesinde özel bir çalışmaya imza atıldı. Tarih araştırmacısı Mehmet Köseoğlu ve Salih Çelik’in organizesiyle, 25 Mayıs 1919 günü Kavak’a gelen Atatürk’ün yaşadıklarının kaleme alındığı bir gazete basıldı. Bin 500 adet basıldığı öğrenilen gazete, ilçede çeşitli noktalarda ücretsiz olarak dağıtıldı.

DÜNYADA İLK DEFA 

İlçe tarihi ile ilgili önemli bilgilerin ve fotoğrafların ilk defa yayımlandığı gazetenin kağıdı ve rengi o güne özel hazırlanırken, konsepti ise 100 yıl önceye sentezlendi. Bin 500 adet basılan gazetede, 1919’da çekilmiş Dünya'da ilk kez yayımlanan 2 Kavak fotoğrafına yer verildi. Gazetenin Ekonomi sayfasında ise Kavak'taki ürün ve mamuller o gün ne satılıyorsa aynen fiyatıyla verildi.

ATATÜRK’ÜN KAVAK’A GELİŞİNİ ANLATIYOR

Tarih araştırmacısı Mehmet Köseoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Mustafa Kemal Paşa 25 Mayıs 1919 sabahı 25 Mayıs 1919 Pazar sabahı Samsun’da Mantika Palas’ın pencerelerine yağmur damlaları hafiften vururken otelin önündeki yolda otomobiller sıralandı. Mantika Palas önünden yol alan otomobiller 15.Tümen’in bulunduğu askerî kışladan Mamur Dağı’na doğru tırmandı. Çakallı’ya doğru inişe geçen otomobiller oradan Kavak’a doğru yöneldi. Kavak’ta Nahiye Müdürlüğü binasına gelen otomobillerin birinden Mustafa Kemal indi.  Kavak halkı o zamanlar onu Çanakkale Savaşları’ndan tanıyordu” bilgisini verdi. 

100 YIL SONA GELECEK NESİLE HATIRADIR

Mehmet Köseoğlu, “Kavak'ta 100. yıl anısına Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Mayıs 1919'da Kavak'a gelişine hatıra ekip olarak hazırladığımız gazete bin 500 okuyucusuyla buluştu. 100 yıl sonra gelecek yeni nesle hatıradır. 200. sene onlarındır…” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER