Karides Haberi Yalan Çıktı

Birçok haber sitesinde alıntılanan ancak uydurma olduğu ilk bakışta anlaşılan metinde, biyologların ve bilim insanlarının açıklamaları da yer aldı

Karides Haberi Yalan Çıktı

Kanada'da iki arkadaşın 145 kilogram ağırlığında karides yakaladıklarını bildiren uydurma haberine bilim insanları bile inandı.

''HAYATIMIN EN ZOR AVIYDI''

Haberde, Rene Kirouac ve Raymond Bergeron'un, ülkenin Atlantik kıyısında balık avlarken 2.8 metre uzunluğunda ve 145 kilogram ağırlığında dev bir karides yakaladıkları belirtildi. Kirouac'ın "hayatımın en zor avıydı" sözüyle de desteklenen habere göre; dev karides ölmemekte uzun süre direndi. Daha sonra da balıkçılara teslim oldu.

BİLİMİNSANI: FAZLA BESLENMİŞ

Haber metnine, acemi biçimde hazırlanmış fotomontaj bir fotoğraf da eşlik etti. Haberi değerlendiren biyolog Prof. Dr. Denis Langevin, karidesin bu büyüklüğe ulaşmasını, denizdeki canlılarla fazla beslenmesine bağlarken, dev canlının denizlerdeki doğal besin zincirinin kırılmasına yol açabileceğini de iddia etti.

RESMİ KAYITLARDA BULUNAMADI

Guinness Rekorlar Kitabı'nın da karidesin büyüklüğünü onayladığı belirtilen haberde, bu iddiaya dair herhangi bir kanıt da sunulmadı. Guinness'in resmi kayıtlarında karidesle ilgili hiçbir bilginin yer almaması da dikkatlerden kaçmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER