Karadeniz'e ilk kar erken düştü

Karadeniz'de Kasım ayı ortalarında yağmasını beklenen kar yağışı bu yıl erken geldi. Eylül ayı sonunda Giresun, Trabzon ve Rize gibi illerin yeşil yaylaları yaklaşık 10 santimetre karla kaplandı.

Karadeniz'e ilk kar erken düştü
Mevsim sıcaklıklarının değişmesiyle birlikte yoğun yağmur alan Karadeniz Bölgesi'nde bir çok ilin, yüksek kesimlerine bu yıl kar erken düştü.

Ekim ayının gelmesiyle olumsuz hava koşulları Karadeniz Bölgesi'ni fazlasıyla etkiledi. Özellikle Rize, Trabzon ve Giresun illerinde yaşayanlar ani bastıran kar yağışıyla şaşkına döndü.Doğu Karadeniz'de ilk kar ile tanışan Rize'nin ardından Orta Karadeniz'e doğru yönelen soğuk hava dalgası Trabzon ve Giresun'a ulaştı. Bölgede kar kalınlığı ortalama 10 santimetreye kadar ulaştı. Karadeniz'e karın erken düşmesi ise bölge halkını olumsuz etkiledi.

Kasım ayında yağması beklenen karın, Eylül ayında yağması kış hazırlığı yapan yöre halkını hazırlıksız yakaladı. Karadeniz'in yeşil yaylarının beyaza bürünmesi ise eşsiz bir manzara oluşturdu. Kimi vatandaş erken gelen kışa üzülürken, kimileri ise kar sevinci yaşadı. En çok sevinenler de çocuklar oldu. Rize'nin Gito Yaylası'nda çekilen kar fotoğrafları Karadeniz'in kış güzelliğini ortaya çıkardı. Bu arada, meteoroloji Doğu ve Güney Doğu ile Karadeniz Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde kar yağışı uyarısı yaptı. Erzurum'a da ilk kar düştü.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER