‘Kafamızı çıkardığımızda ateş etmeye başlıyorlar’

İsrail zulmü nedeniyle baskı, gözaltı, çatışma, ölüm ve gözyaşının bitmek bilmediği Filistin'de, genç gazeteciler, dünya kamuoyunun dikkatini, ülkelerinde yaşananlara çekmek için çaba gösteriyor

‘Kafamızı çıkardığımızda  ateş etmeye başlıyorlar’

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ), Gençlik ve Spor Bakanlığı, Filistin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde Samsun'da gerçekleştirilen Gençlik Medya Kapasite Geliştirme ve Eğitim Kampı'na katılan Filistinli genç gazeteciler, yaşadıkları coğrafyada görev yapmanın zorluklarını anlattı. Kimi zaman İsrail askerlerinin kurşunlarına hedef olan, kimi zaman görevlerini yaparken darbedilen, fotoğraf makineleri, kameraları zorla ellerinden alınan basın mensupları, yaşadıkları baskıya rağmen Filistin halkının sesi olmayı sürdürmek için direniyor.

HER ALANDA BASKISI VAR

Ulusal bir televizyon kanalında ve dergide muhabir olarak görev yapan Filistinli 25 yaşındaki Mohammad Awad, yaklaşık 9 yıldır mesleğin içinde olduğunu, gazetecilik mesleğinin zorluklarının yanı sıra İsrail askerlerinin hukuk tanımaz davranışlarına maruz kaldıklarını ifade etti. Filistin'de birçok gazetecinin katledildiğine ya da hapislerde tutulduğuna işaret eden Awad, İsrail baskısının spor üzerinde de hissedildiğini aktardı. Awad, şunları dile getirdi: "İsrail askerlerinin her alanda baskısı var. Spor barışçıl bir şey olmasına rağmen İsrail bize bu hakkı vermemeye çalışıyor. Sporcularımızı ya gözaltına alıyor ya vurup öldürüyor ya da sakat bırakıyor. Bunu birkaç kere yaşadık. Spor olayları dışında stadyumlar vuruldu ve tamamen yıkıldı."

BİZ SADECE İŞİMİZİ YAPIYORDUK AMA

Awad ile aynı televizyon kanalında kameraman olarak görev yapan 30 yaşındaki Ahmad Abuzwied de yaklaşık 10 yıldır mesleğin içinde olduğunu söyledi. Görevlerini yaparken İsrail askerlerinin hedefi olduklarını belirten Abuzwied, başından geçen bir olayı ise şöyle anlattı: "Bir haberi takip için daha iyi görüntü almak adına boş bir binanın üçüncü katına çıktık. Bu sırada çekim yaptığımızı gören İsrail askerleri bize ateş etmeye başladı. Mermilerin bize geldiğini anlayınca yere yattık ve saatlerce böyle kaldık. Çünkü kafamızı çıkardığımızda ateş etmeyi sürdürüyorlardı. Biz sadece işimizi yapıyorduk ama hedef haline geliyoruz."

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER