Kaçak değil, İmar Affı'ndan yararlandım

Samsun'un Atakum ilçesinde inşaatı devam eden City Mall Alışveriş Merkezi'nin yanına kaçak yapı yaptırdığı iddia edilen İşadamı Abdulvahap Çelik, yasal olmayan hiçbir iş yapmadıklarını belirterek, "O binanın elektrik ve su faturalarını yıllardır ben ödüyorum. İmar Affı'ndan yararlandım. Hatta 2014'teki seçimde CHP'li Başkan adayı Metin Burma'ya seçim ofisi olarak tahsis etmiştik" dedi

Kaçak değil, İmar Affı'ndan yararlandım

Samsun'un Atakum ilçesinde yapımı devam eden City Mall Alışveriş Merkezi'nin yanında kaçak yapı yaptırdığı iddia edilen ve geçtiğimiz günlerde Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin talimatıyla mühürlenen inşaatla ilgili İşadamı Abdulvahap Çelik, binanın kaçak olmadığını, yıllardır elektrik ve su faturalarını ödediğini, satın almak için de İmar Affı'na başvurduğunu belirtti. Çelik, "Yasal olmayan hiçbir iş yapmadık. İmar Affı değerlendirmesini bekliyoruz" dedi.

CİTY MALL 13 EYLÜL'DE AÇILIYOR

Samsun'a 400 milyon liralık yatırım yaptığını ancak kendisinin sürekli gündeme taşındığını savunan İşadamı Çelik, AVM alanının Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür alanından, ticari alana çevrildiğini söyledi. Atakum City Mall Alışveriş Merkezi'nin Atakum'a değer katacağını belirten İşadamı Abdulvahap Çelik, 7 bin 200 metrekare alana inşa edilen projenin bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. 150 milyon liraya mal olacak Citty Mall'ın 13 Eylül'de bitirilmesi için hızla çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

‘İMAR AFFI'NDAN YARARLANDIM’

Kaçak olduğu öne sürülen yapının daha önce işçilerin koğuş olarak kullandığı bir yer olduğunu söyleyen Abdulvahap Çelik, "Orayı şahsıma ofis olarak planlamak için bir çalışma yaptık. Ardından da hemen İmar Affı Yasası kapsamında başvurumuzu yaptık. İmar Affı yasası, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış binaları kapsıyordu. Bizim yapımız  yasaya uygun. 01.01.2017 tarihinde söz konusu yapıyla ilgili. Emlak Vergisi Bildirimi'ni, Yapı Kayıt Belgemizi aldık. Burayı satın almak istiyoruz. Buna Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü karar verecek. Değerlendirme süreci devam ediyor. Bu bölüm kime aitse Mili Emlak ise Mili Emlak'tan Atakum Belediyesi ise Atakum Belediyesi'nden satın almak istiyoruz. Yaptığımız bütün işlemler yasaldır. İmar Affı herkese olduğu gibi bana da hak tanıyor. Ben de bundan yararlanıyorum" diye konuştu. 

‘METİN BURMA’YA TAHSİS ETMİŞTİK’

Söz konusu yapının 'kaçak' olduğunu öne sürerek kendisini sürekli gündeme taşıyarak olumsuz haber yayan internet siteleri ve gazetelere karşı da yasal haklarını kullanarak dava açacağını ifade eden Abdulvahap Çelik, "Hatta İmar Affı'ndan yararlanmak için başvuruda bulunduğumuz binayı, 2014'teki yerel seçimlerde, seçim bürosu olarak o dönemin CHP'li belediye başkanı Metin Burma'ya tahsis etmiştik. Kaçak olduğu kesinlikle doğru değil. Eğer İmar Affı'nda değerlendirme olumsuz olursa, ben kendim yıkarım zaten. Kaçak bir yapıyı kullanmam mümkün mü?" dedi

‘DEVECİ ORTAĞIM DEĞİL’

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin City Mall’de kendisiyle ortak olduğu iddialarının da doğru olmadığını ifade eden Abdulvahap Çelik, “Benimle hiçbir ortaklığı yok. Yalnız arsa sahiplerinin haklarını savunduğu ve avukatlığını yaptığından dolayı hissesi vardır. Benim de avukatımdı. Ancak şimdi eşine devretti” diye konuştu.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER