Kabullenmemiz mümkün değil

Irak Başbakanı Haydar El İbadi'yi konuk eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan ikili görüşmeler sonrası karşılıklı olarak basının karşısına geçtiler. Ortak açıklamada bulundular.

Kabullenmemiz  mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapmış olduğu açıklamasında  “Bölgemizdeki hassasiyetler hepimizin malumudur. Heyetler arası görüşmelerimizi etraflıca ele aldık. Gerek siyasi, askeri, ekonomik, kültürel noktada bundan sonraki süreçte ne gibi adımlar atabiliriz bunları değerlendirdik.

Bunu kabullenmemiz mümkün değildir

Özellikle son dönemde Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin almış olduğu gayri meşru referandum kararına yönelik üzüntümüz ortadaydı, buna karşı olan tavrımızın değişmediğini tekrar ifade ettik. Başından itibaren biz Irak’ta toprak bütünlüğünden olduğumuzu hep ifade ettik, bundan sonra da aynı şekilde ifade edeceğiz. Bunu kabullenmemiz mümkün değildir. Arada yapmış olduğumuz bazı uyarılara rağmen herhangi bir olumlu gelişme olmayınca da bazı yaptırım kararlarını almak durumunda kaldık. Türkiye-İran-Irak olarak yaptığımız görüşmelerle, attığımız adımlarla şu anda olumlu bir noktaya geliyoruz, geldiğimize inanıyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER