İZİN VERMEZDİM

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Çarşamba’ya kurulması planlanan biyokütle enerji santrali hakkında Gazete Gerçek’e konuştu. İlçelerinde kesinlikle böyle bir yatırıma izin vermeyeceklerini ifade eden başkanlar, Çarşamba Ovası’na yazık edildiğini söylediler

İZİN VERMEZDİM

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulum çalışmalarına başlanan ve 2021 yılının ilk aylarında üretime geçmesi planlanan biyokütle enerji santraline tepki yağmaya devam ederken, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin en verimli tarımsal alanlarından biri durumundaki Çarşamba Ovası’na böyle bir yatırımın yapılmasının son derece üzücü olduğunu ifade ederek, kendi sorumluluklarında olan ilçelere böyle bir yatırımın yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söylediler.

DEMİRTAŞ: ÇARŞAMBA’YA YAZIK EDECEKLER

Çarşamba Ovası’nın başta Samsun olmak üzere tüm ülke için ciddi bir değer olduğunu ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Tarımsal alanda, tarım yapılmalıdır. Ancak görüyoruz ki, söz konusu yatırım ile bu mantığın dışına çıkılıyor. Şayet santral faaliyete geçerse, ovamızın üzerine zehir yağacak. Bir soba bile yakılsa, bacasından çıkan zehir yakınındaki insanı rahatsız ediyor. Burada daha büyük bir işlem yapılacak. Benim aldığım bilgilere göre, bu santral ilçemize ciddi zarar verecek. Kısacası, Çarşamba ilçemize yazık ediliyor. Çarşamba’ya yazık edecekler” diye konuştu.

‘İLGİLİ MADDENİN MECLİSE GELMESİNİ BEKİYORUM’

Necattin Demirtaş, “Konuyu şahsi olarak da takip ediyorum. Ben bilirkişi değilim ancak biyokütle enerji santrallerinin yakıtları ile ilgili ciddi ve korkutucu açıklamalar var. Ve bu konuda bir o kadar da bilgi kirliliği var. Gerek sosyal medya ve gerekse dışarıda insanların tepkilerini de görüyorum. İnsanların bir talepleri var, bu konu ile ilgili açıklama yapılmasını bekliyorlar. Santral ile ilgili madde, meclise gelmesini bekliyorum. Umarım o toplantı, santral ile ilgili muğlak noktaları aydınlatır” şeklinde konuştu.

'İLKADIM’DA BÖYLE BİR YATIRIMA İZİN VERMEM'
İlkadım ilçesinde böyle bir yatırımın gelmesinin söz konusu olduğunda, tepkisinin ne olacağı sorusunu yanıtlayan Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, şöyle devam etti: “İlkadım’a böyle bir yatırımın yapılmasına elbet karşı çıkarım. Ben bu tür durumlarda o ilçe veya bu ilçe diye ayırt etmem. Çarşamba da bizim ilçemiz, Atakum da bizim ilçemiz, Tekkeköy de ve İlkadım da bizim ilçemizdir. Bir yönetici olarak sorumluluğunuz olan ilçeye hizmet yapmak çok güzel bir durumdur ancak bunu etrafa zarar vermeden, insanların gönlünü alarak yapmak gerekmektedir. Bir yeri yaparken, diğer alanları yıkmamalıyız.”

‘KİMLER NE MURAD EDİYOR?’
Necattin Demirtaş son olarak, “Ben şahsen merak ediyorum, yatırım alanı olarak neden Çarşamba Ovası seçildi? Neden daha kurak bir arazi seçilmedi? Neden tarım alanına bu yatırım yapılıyor. Nasıl bir iş var burada? Kimler ne murad ediyor bilmiyorum ama ben bu soruların cevabını çok merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘TARIMIN DIŞINDA YATIRIM KABUL EDİLEMEZ’

“Çarşamba Ovası, ülkemizin en kıymetli ovalarından biri durumundadır” diyen Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ise “Birinci derece tarım arazisi olan ovamızın değeri, kesinlikle ve kesinlikle çok fazladır. Buraya kurulması düşünülen biyokütle enerji santrali ile ilgili nitelik tartışmaları yaşansa da, tercih Çarşamba Ovası olmamalıydı. Ovamızda yalnızca tarımsal üretim yapılması gerekmektedir. Başka bir yatırım kabul edilemez” diye konuştu.

DEVECİ: BEN KESİNLİKLE İZİN VERMEZDİM

Atakum ilçesinde böyle bir yatırımın gelmesinin söz konusu olduğunda tepkisinin ne olacağı sorusunu yanıtlayan Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Ben olsam, kendi ilçemde böyle bir alanda bu yatırımın yapılmasına kesinlikle karşı çıkardım. İlçeme böyle bir yatırımın yapılmasına izin vermezdim. Oradaki yönetici arkadaşımız, hangi nedenle ‘evet’ dedi bilmiyorum ancak bu olmamalıydı. Her ne olursa olsun, bu yatırımın Çarşamba Ovası’na gelmemesi gerekiyordu” şeklinde konuştu.

‘BİLGİ KİRLİĞİ ORTADAN KALDIRILMALIDIR’

Santralle ilgili maddenin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldiğinde de söz hakkı alacağını ifade eden Cemil Deveci, şöyle devam etti: “Santralle ilgili düşüncelerimizi mecliste de ifade edeceğim. Santralle ilgili ciddi bir bilgi kirliliği mevcut. Bu noktada kesinlikle akademik kadroların fikirlerinin dinlenmesi gerekiyor. Söz konusu santralin niteliği ile ilgili bilgi kirliliği ortadan kaldırılmalıdır. Kısacası, halkın aydınlatılmaya ihtiyacı var.”

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER