İYİ Parti ‘aday’ını arıyor

CHP ile yapılan ittifak kapsamında Samsun Büyükşehir dayını çıkaracak olan İYİ Parti 3 isme teklif götürecek. İYİ Parti’nin adaylık teklifi götüreceği isimler ise, Hayati Tekin, Mehmet Çakar ve Zihni Şahin. Şimdiye kadar aday olmayacağı yönünde açıklamalar yapan Hayati Tekin, “Üzerime çok geliyorlar. İttifak olduğuna göre değerlendirebilirim” derken, Mehmet Çakar, “Aday olurum” diyerek yeşil ışık yaktı. Zihni Şahin ise, “Kesinlikle başka bir partiden aday olmak gibi bir derdimiz yok” dedi

İYİ Parti ‘aday’ını arıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 31 Mart'taki yerel seçimlerde Samsun'da ittifak yapılması için el sıkışmasının ardından, İYİ Parti'de Büyükşehir ve ilçelerde aday gösterilecek isimlerin belirlenmesi için çalışmalar başladı. İYİ Parti’nin Samsun’da üç isme Büyükşehir için teklif götüreceği öğrenildi.

BEDRİ YAŞAR: SAMSUN İÇİN HAYIRLI OLSUN

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, CHP ile yaptıkları ittifakın Samsun için hayırlı olması temennisinde bulundu. Samsun'da yerel seçim sürecini CHP ile ittifak halinde yürüteceklerinin artık kesinleştiğini dile getiren Yaşar, öncelikle Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesi doğrultusunda çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

SAMSUN’UN HER KESİMİNİ KUCAKLAYACAK BİR ADAY

Toplumun her kesimin oy alacak bir ismi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday göstereceklerini dile getiren Bedri Yaşar, "Şu an itibariyle görüşmeyi planladığımız çok değerli adaylarımız var. Hepsiyle görüşeceğiz. 22 Aralık itibariyle de TBMM'de bütçe görüşmeleri sona erecek. Bu tarihin hemen ardından 23 Aralık ya da 24 Aralık'ta Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayımızı kamuoyuna açıklayacağız" diye konuştu.

RECEP GÜLEROĞLU: HAYATİ TEKİN İLE GÖRÜŞECEĞİZ

İYİ Parti'de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı teklif götürülecek 3 isim olduğu öğrenildi. Bu isimlerden ilki CHP eski Samsun Milletvekili Hayati Tekin. İttifak öncesinde adı sık sık Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için gündeme getirilen Hayati Tekin'in çevresine aday olmak istemediğini söylemesine rağmen, oluşan bu yeni durumda İYİ Parti'nin kendisiyle görüşeceği ve adaylık teklifinde bulunacağı belirtildi. İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu da Hayati Tekin ile de görüşeceklerini belirterek, "Hayati Bey Samsun'un önemli değerli siyasetçilerinden birisi. Şartlar oluştuğunda adaylıktan imtina etmeyeceğini düşünüyorum" dedi.

TEKİN: ADAY OLMAM İÇİN ÇOK BASKI VAR

CHP eski Samsun Milletvekili Hayati Tekin de kendisine ittifak kararı öncesinde bu teklifle gelindiğini ancak bir ittifak olmaması halinde aday olmayı düşünmediğini söylediğini belirtti. Tekin, "CHP ile İYİ Parti ittifakı kesinleştiğine göre, aday olma konusunda yeniden bir değerlendirme yapabilirim. Aday olmam konusunda da üzerime çok geliyorlar. Hayırlısı bakalım" dedi.

MEHMET ÇAKAR: ADAY OLURUM, TAKDİR ALLAH’IN

İYİ Parti’nin Büyükşehir adaylığı için teklif götürmeyi planladığı isimlerden birisi de ANAP eski Samsun Milletvekili Mehmet Çakar. Çakar, Meclise 21. Dönem Samsun Milletvekili seçilmesinin ardından Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevine getirilmiş, AK Parti'nin 2002 yılında tek başına iktidara gelmesiyle siyasi hayatına ara vermişti. Mehmet Çakar gazetemize yaptığı açıklamada kendisine İYİ Parti'den şimdiye kadar yapılmış doğrudan bir teklif olmadığını belirterek, "Ben daha önce, ittifak olursa yani CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ya da Saadet Partisi arasında ittifak olursa aday olmayı düşünürüm demiştim. Bu düşüncem devam ediyor. Bana şu an gelmiş bir teklif henüz yok. Karar verici onlar. Biz Samsun'dayız, Samsun'da yaşıyoruz. Samsun için en iyi olanı yapma gayreti içerisinde olacağız. Takdir Allah'ın" dedi.

ZİHNİ ŞAHİN: BAŞKA PARTİYİ DÜŞÜNMEM

İYİ Parti'nin Samsun Büyükşehir için teklif götürmeyi planladığı diğer bir ismin ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin olduğu öğrenildi. Recep Güleroğlu da Şahin'in Samsun'da sevilen ve sayılan bir isim olduğunu belirterek, "Samsun için en iyi olan, kazanacak adayı belirlemek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Zihni Şahin'in de partimizden aday olmasından gurur duyarız" diye konuştu. CHP ile İYİ Parti'nin ittifak yapacağının kesinleşmesi ile kendisine de teklif götürüleceği öğrenilen Zihni Şahin, "Ben bu konuda defalarca açıklama yapmak zorunda kaldım. Benim öyle bir düşüncem olmadığını parti arayışında olmadığımı söyledim. Dostlarımız kanalıyla bana bu teklifte daha önce bulundular. Ancak ben kesinlikle başka bir partiden aday olmak gibi bir derdimiz, düşüncemiz olmadığını belirttim" diye konuştu.

İLÇELERDE DE İTTİFAK YAPACAKLAR

CHP ve İYİ Parti, Samsun'da Büyükşehir adayının belirlenmesinin yanı sıra önümüzdeki günlerde ilçe belediye başkanlıkları ve bu ilçelerde yapılacak olan ittifakları da masaya yatıracak. İki partinin yöneticilerinden oluşturulan heyet hangi ilçelerde nasıl bir strateji izleneceği ve hangi partinin destekleneceği yönünde görüşmeler gerçekleştirecek. Bu kapsamda İYİ Parti'nin adayının desteklenmesini istediği ilçelerin başında İlkadım geliyor. İYİ Parti İlkadım'ın yanı sıra Bafra, Yakakent ve Alaçam'da da adaylarının desteklenmesini istiyor.

CHP’NİN KABULLENECEĞİ BİR ADAY OLMALI

CHP ile İYİ Parti arasında Samsun'da ittifak yapılacağının ve İYİ Parti'nin adayının Büyükşehir'de destekleneceğinin belli olmasının ardından, CHP Samsun İl Yönetimi de İYİ Parti ile yapacakları görüşmeye odaklandı. İYİ Parti'nin Büyükşehir adayını, tabanın da sevip saydığı bir isim olarak belirleyeceğine inandıklarını belirten CHP yetkilileri, ilçeler bazında görüşmelerin de kısa bir süre içerisinde başlayacağını belirttiler. Öte yandan CHP'de İYİ Parti'nin gündeminde bulunan Büyükşehir adaylarından Hayati Tekin dışında bir isme sıcak bakılmadığı da yoğun olarak konuşuluyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER