İttifakta sona gelindi

AK Parti ile MHP arasında ‘büyükşehirler’ üzerinden yapılan ittifak görüşmelerinde sona gelindi. AK Parti'nin aday gösterdiği illerde MHP aday çıkarmayacak. Buna göre Samsun'da, AK Parti'nin Büyükşehir adayı Mustafa Demir desteklenecek

İttifakta sona gelindi

24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kurdukları Cumhur İttifakı çerçevesinde hareket eden AK Parti ile MHP arasında yerel seçimlerde de ittifak görüşmelerinde teknik bölüm tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin bugün ya da yarın bir araya gelmesi, AK parti'nin adaylarının da 21 Aralık'ta açıklanması bekleniyor.

İLK AK PARTİ AÇIKLADI

Türkiye'de Samsun Büyükşehir'in de aralarında bulunduğu 74 ilde adaylarını ilan eden AK Parti, Samsun'da büyükşehir başkan adayını kasım ayında açıklamıştı. Daha sonra MHP ile ittifak görüşmelerinin yeniden başlamasıyla, MHP'nin Büyükşehir'de aday çıkarıp çıkarmayacağı merak edilmeye başlandı. Bu doğrultuda MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın Büyükşehir'e aday gösterileceğine yönelik kulisler hareketlendi.

SAMSUN İTTİFAK KAPSAMINA ALINDI

Ancak yeniden başlayan ittifak görüşmelerinde bu kez iki partinin tüm büyükşehirlerde ittifak yapması kararı aldı. Bu doğrultuda AK Parti Büyükşehir adayını Samsun'da Mustafa Demir olarak açıkladığı için, Samsun MHP'nin aday çıkarmayacağı iller arasına girdi.

TEKNİK ÇALIŞMALAR SONA ERDİ

Gelinen süreçte AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadri Durmaz tarafından yürütülen ittifak görüşmelerinde teknik çalışmalar tamamlandı. Bu görüşmelerde AK Parti'nin Büyükşehir adayı gösterdiği yerlerde MHP'nin, MHP'nin aday gösterdiği Büyükşehirlerde ise AK parti'nin aday göstermemesi kararı kesinleşti.

İKİ LİDER BİR ARAYA GELECEK

Daha önce görüşmeleri tamamlanan iller için bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önümüzdeki bir iki gün içerisinde tekrar bir araya geleceği ve kesinleşen illerin kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.

ORTAK MİTİNG DÜZENLEYECEKLER

Hatırlanacağı gibi ittifak kararı doğrultusunda MHP, Erzurum, Denizli, Aydın adaylarını geri çekmişti. Öte yandan Erdoğan ve Bahçeli'nin yerel seçimde önemli bazı illerde ortak miting düzenleyebileceği öğrenildi. Ortak miting düzenlenecek iller arasında Samsun'un da yer alıp almayacağı henüz kesinleşmedi.  

ADAYLAR 21 ARALIK'TA AÇIKLANACAK

AK Parti’de, MHP ile görüşmelerin tamamlanmasının ardından gözler başkan adaylarıyla ilgili tanıtım törenine çevrildi. Partinin adaylarının tanıtım töreninin 14 Aralık’ta yapılması ve tüm adayların açıklanması bekleniyordu. Ancak bütçe görüşmeleri gerekçe gösterilerek, tanıtım töreni ertelenmişti. Şimdi, 21 Aralık’ta hem adayların açıklanacağı ve hem de tanıtım töreninin yapılacağı öğrenildi. Şimdi herkes 21 Aralık tarihini bekliyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER