İTTİFAK ZORDA!

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman'ın, "Samsun'da ittifaka ihtiyacımız yok, Asarcık'ı bile alabiliriz" sözlerinin ardından MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Özellikle İlkadım ile ilgili bir süre anket var. Bu anketlerde kim önde baksınlar. İlkadım bizim kırmızı çizgimiz" dedi. Gelişmeler üzerine MHP İl Başkanı Taner Tekin apar topar Ankara’ya gitti

İTTİFAK ZORDA!

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman'ın bir internet sitesinde yaptığı röportajda, "Samsun'da MHP ile ittifaka ihtiyacımız yok. Her ilçeyi alabilecek güçteyiz. Hatta MHP'deki Asarcık'ı da alabiliriz" sözleri, MHP'yi kızdırdı. Şimdiye kadar suskunluğunu koruyan MHP Samsun milletvekili Erhan Usta, "Yapılmış bir sürü anket var. Bu anketlerde kim açık ara önde dönüp baksınlar. Özellikle İlkadım bizim kırmızı çizgimiz" dedi.

KARADUMAN’IN ‘İTTİFAKA İHTİYACIMIZ YOK’ SÖZLERİ

AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman'ın bir internet sitesinde yaptığı röportajda, "Samsun'da bütün ilçeleri alabilecek güçteyiz. İttifak yapmaya ihtiyacımız yok. Herkes kendi belediyesinde kalsın. Hatta MHP'deki Asarcık'ı bile alabilecek güçteyiz" açıklamalarının ardından, MHP ile AK Parti arasındaki ittifak görüşmeleri zorlu bir sürece girdi. 

USTA: BİZE İKİ BELEDİYE VERİYORLAR

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta Hakan Karaduman'ın bu açıklamalarının ardından Gazete Gerçek'e konuştu. Usta, "Genel başkanımız ifade etti. Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil. MHP olarak Samsun'da 7 belediye istiyoruz ancak AK Parti, iki belediye veriyor. Oysa MHP, Büyükşehir dahil bütün ilçelerde iddialı. Dolayısıyla bu iddiamızı karşılayacak ölçüde ilçe bırakılması lazım” diye konuştu.

İLKADIM BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ

AK Parti ile yaptıkları ittifakta arzularının 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın aldığı oy oranının altına düşmemek olduğunu, bunu da yüzde 52 olduğunu vurgulayan Usta, "Bir ilçede MHP çok güçlü olarak görülüyor ve vatandaş istiyorsa bunun MHP'ye bırakılmaması ittifakın toplam oyuna zarar verir. Örneğin İlkadım'da bir sürü anket var. Kim açık ara önde baksınlar. Böyle bir durum varken, bizim İlkadım'ı AK Parti'ye bırakmamız mümkün olabilir mi? Özellikle de İlkadım, bizim kırmızı çizgimiz" dedi.

MHP İLE İTTİFAK BOZULDU MU?

Erhan Usta, "Bu açıklamalarınız Samsun'da AK Parti ile yaptığınız ittifakın bozulduğu anlamına mı geliyor" sorumuzu da yanıtlayan Erhan Usta, "Böyle bir durum olacağını sanmıyorum. Ben Samsun’un atmosferini anlatmaya çalışıyorum. Genel merkezler düzeyinde yürütülen müzakereler devam ediyor. Liderler karar verdiğinde de herkes bu karara elbette uyacaktır" diye konuştu.

İKİ HAFTA İÇİNDE ÇÖZÜLÜR

Erhan Usta, Samsun'daki ilçelerle ilgili ittifak görüşmelerinin ne zaman sonuçlanacağı konusunda ise “Önümüzdeki iki hafta içinde çözüleceğini düşünüyorum. Ancak şu anda bir gün vermek zor" dedi.

GENEL BAŞKANLARIN AÇIKLAMASI ÖNEMLİ

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ise Erhan Usta'nın açıklamalarıyla ilgili olarak, "Benim bir bilgim yok" dedi. MHP ile ittifak görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Hakan Karaduman, "Genel merkezler düzeyinde görüşmeler devam ediyor. Bu konuda asıl önemli olan, genel başkanların açıklaması olacak" dedi.

TANER TEKİN ANKARA’YA GİTTİ

Bu arada AK Parti ile MHP arasında Hakan Karaduman ve Erhan Usta'nın açıklamalarının ardından, MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin dün apar topar Ankara'ya gitti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz tarafından çağrıldığı öğrenilen Tekin, genel merkezde yapacağı görüşmelerde, son yapılan kamuoyu anketlerine ilişkin bilgileri de ileteceği, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile de görüşeceği öğrenildi.

KARADUMAN: KİMSE ELİNDEKİNİ VERMEZ

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun ile ilgili ittifak konusunda yaptığı röportajda, "Kimse kendi elindekini vermez. Biz de vermeme kararındayız. Hatta MHP'deki Asarcık'ı da alırız diye bir iddiamız var. Bu nedenle herkes bulunduğu yerde kalsın, öyle devam etsin. Bizim kanaatimiz budur. Yine de liderler ne karar verirse bizler de onu uygulayacağız" demişti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER