İthal hurda geliyor!

Samsun Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak, fiyatların artması ile piyasadaki hurdanın büyük kısmının satıldığını ve yakın zamanda hurda sıkıntısı çekilebileceğini belirtti

İthal hurda geliyor!

Samsun Hurdacılar Sitesinde faaliyet gösteren hurdacı esnafı için 2018 yılının çok iyi geçtiğini fakat son iki ayda ekonomik sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak, “Hurda fiyatlarının artması ile birlikte insanlar da ne kadar hurdası varsa satmak için adet sıraya girdi. Kullanılacak demir çelik, bakır alüminyum gibi maddeler satılması ile piyasada bizim sektörümüz açısından karlı geçti" dedi.

İŞ MAKİNELERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Başkan Kaçak, "Sanayilerdeki yatırımların büyük kısmı durma noktasına geldi. 2016 ve 2017 yılında iş makinelerinde çalışacak operatör bulunamazken 2018 yılında ise çalışan operatörlerin büyük bir kısmı işsiz kaldı. Çok büyük daralma var. Orta ölçekli iş makinelerinin birçoğu satışa çıkarken, piyasasının yüzde 30 düşük olmasına rağmen müşteri bulunamıyor. 2018 yılındaki ekonomik sıkıntılar halen devam ederken firmalar yeni yatırım yapmaktan korkuyor" diye belirtti.

ARZ ARTARSA İHRACAT BAŞLAR

Başkan Kaçak, "Önceki yıllar aylık yaklaşık 3 bin ton hurda toplanırken bu yıl ise 4 bin 500 ton civarında hurda toplandı. İnşaat sektörü ve sanayi sektörü durduğundan dolayı hammadde de çıkmıyor. Şimdilik arz da azaldı fakat arzın arttığı noktada fiyatlar yüksek kalacak. Bu aradaki boşluğu doldurmak içinde bir dönem ithalat yapmak zorunda kalacağız" diye konuştu.

samsunetikhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER