İşte Savaşın Acımasız Yüzü

Fotoğrafta gördüğünüz küçük kız yetersiz beslenme yüzünden sadece 5 ay yaşayabildi. Savaşın acımasızlığını ortaya koyan bu fotoğraf umarız ibret olur.

İşte Savaşın Acımasız Yüzü
Yemen'de patlak veren savaşın ilk günlerinden bu yana 12 milyon sivil temiz içme suyuna erişmekte güçlük çekiyor. Yetişkinler belki biraz daha dayanıklı olabilir ancak Yemenli çocukların durumu içler acısı.

UNICEF'in kayıtlarına göre bölgede 320.000'den fazla çocuk yetersiz beslenme sebebiyle ölümle yüz yüze. Dünyada yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu ülke olan Yemen'de sadece geçen sene 19 milyon kişinin aç kaldığı düşünülüyor. Bunlardan kaçının öldüğü ise bilnmiyor.

Sena'daki bir hastanede çekilen bu fotoğraflarda 5 aylık bir bebeğin düştüğü durum gözler önüne seriliyor. Hazyaz adınındaki bir köyde yaşayan ailesi tarafından hastaneye getirilen Uday Faysal adındaki küçük bebeğin yetersiz beslenme yüzünden, bu fotoğrafın çekilmesinin ardından 2 gün sonra öldü. Sadece 5 ay yaşayan Uday'ın ailesi, yükselen yemek fiyatları yüzünden günde sadece 1 öğün beslenebildiklerini açıkladı. Bebeğin annesi İntizar Hezzam; "O kadar güçsüzdü ki ağlayamadı bile. Sadece bir anda nefes almayı kesti ve öldü." diyerek feryat etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER