İşte kadının gücü

Samsun’da eşi tarafından üzerine kredi çekildikten sonra terk edilen 48 yaşındaki iki çocuk annesi Gönül Çödel, 4 yıldır evini geçindirmek ve kredi borçlarını ödemek için çay ocağında çalışıyor

İşte kadının gücü

Samsun’un İlkadım ilçesi Reşadiye Mahallesi Kadı Caddesi üzerindeki bir çay ocağını işleten, biri kız diğeri erkek iki çocuk annesi Gönül Çödel’in (48) hayat hikayesi, kadının gücünü ortaya koydu. Eczane kalfası olan ve asıl mesleği eczacılığı 11 yıl yürüten Çödel, ahçılık, bulaşıkçılık yapmak ve şimdi ise çay ocağı işletmek zorunda kaldı. Çödel, kendisini terk eden eşinden kalan kredi borçlarını ödemek ve geçimini sağlamak için 4 yıldır sabah 06:00’da çay ocağı açıyor.

‘11 YIL BOYUNCA ECZACILIK YAPTIM’

Gönül Çödel, “4 yıldır bu işi yapıyorum. Daha önce aşçılık yaptım, bulaşık yıkadım ancak benim asıl mesleğim eczacı kalfalığıdır; 11 yıl boyunca eczacılık yaptım. Evlendikten sonra hayatım değişti. Eşim benim üzerimden 65 bin lira kredi çekti. Sonra bu parayı alıp, bir hayat kadınına giderek beni terk etti. Sonrasında çok zor günler geçirdim ve borcu ödemeye duruma gelince, damadım bana destek çıktı. Kendi üzerine kredi çekti ve bize verdi. Şimdi o krediyi ödemeye çalışıyorum” diye konuştu.

‘MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMİYORUM’

Gönül Çödel, şöyle devam etti: “Bu bir erkek işidir. Bir kadının sabah 06:30’dan akşam 21:00’e kadar ayakta kalması çok zor. Artık yoruldum, bittim ancak borç yüzünden çalışmak zorundayım. Mecburum. BAĞ-KUR borçlarımı ödeyemiyorum, sağlıktan yararlanamıyorum, evim kira çalışmak zorundayım. Buradan kazandığım yetmiyor, döndüremiyorum ama mücadele etmekten vaz geçmiyorum. Eşimden kalan borcu ödemeye çalışıyorum. Oğlumdan destek geliyor, kıt kanaat geçiniyor ve karın tokluğuna çalışıyoruz. Oğlum askere gitse, tek başıma kalacağım. Çünkü evde hem anne, hem baba ve dışarıda ise hem işveren, hem işçi, hem garson, hem ocakçı, hem patron, hem de bulaşıkçı olmak çok zor.”

‘KADINLAR EŞLERİNE MAHKUM KALMASIN’

Kadınlara seslenen Gönül Çödel, “Ben bu çay ocağını ilk aldığımda ters gözle bakıldım. Toplumumuzda maalesef bu var. Örnek vermek gerekirse, yoldan geçen bir kadın ‘Kadına bak, çay ocağında çalışıyor!’ diyerek ayıpladı, bir diğer kadın ise ‘Helal olsun’ diyerek takdir etti. Ben alın terimle paramı kazanıyorum. Diğer kadınlar da hiç yılmasın ve müsaade etsin. Hiç boş durmasınlar. Eşlerine mahkum kalmasınlar. Çalışsın ve ekonomik özgürlüklerini ellerine alsınlar. Parası az diye çalışamamazlık da yapmasınlar, geleceklerinin peşinden koşsunlar. Kadınlar güçlü olsunlar” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER