İstanbul Hava Sahasında 'Zirve' Yoğunluğu

Dünya İnsani Zirvesi'ne katılmak için İstanbul'a gelen liderler, havada yoğunluğa neden oldu

İstanbul Hava Sahasında 'Zirve' Yoğunluğu

Dünya İnsani Zirvesi'ne katılmak için  İstanbul'a gelen çok sayıda ülke lideri, yoğun uçuş trafiğinin oluşmasına neden oldu. Yoğunlaşan uçuş trafiği nedeniyle bazı tarifeli uçaklar, çevre havalimanlarına inmek zorunda kaldı.

DÜNYA LİDERLERİ, YOĞUN UÇUŞ TRAFİĞİNE NEDEN OLDU

Dünya İnsani Zirvesi'ne katılmak için kendi uçaklarıyla aynı gün  İstanbul'a gelen dünya liderleri,  İstanbul hava sahasında yoğun uçuş trafiğine neden oldu.

BAZI UÇAKLAR ÇEVRE HAVALİMANLARINA YÖNLENDİRİLDİ

Yoğunluğa bir de  19 Mayıs'ı hafta sonu ile birleştirerek şehir dışında geçirenlerin tatil dönüşü de eklenince yakıt kritiğine giren bazı uçaklar çevre havalimanlarına yönlendirildi. Yoğunluk nedeniyle çok sayıda uçak havada tur atmak zorunda kaldı.

PİLOT: GECİKME BU KADAR OLMASININ SEBEBİ BELLİ Mİ HOCAM?

Türk Hava Yolları'nın  İstanbul Atatürk Havalimanı'na inecek olan  Bodrum,  Dalaman ve  Bingöl uçakları Sabiha  Gökçen Havalimanı'na yönlendirilirken, Kazablanka,  Basel Napoli, Nice,  Porto, Dublin ve  Bologna uçakları ise  ÇorluHavalimanı'na yönlendirildi. Havada uzun süre tur atan tarifeli uçaklardan birinin pilotu,  Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi'ndeki görevlilerle irtibat kurarak uzun süren gecikmenin nedenini sordu.  Pilot ve kule görevlileri arasında geçen konuşmalar ise telsize yansıdı. Pilotun, "Gecikme bu kadar olmasının sebebi belli mi hocam?" şeklindeki sorusuna hava trafik kontrolörleri, "Efendim zirveden dolayı, VIP uçuşlardan dolayı şu anda sıkıntı yaşıyoruz.  19 Mayısdönüşleri de trafik çok" bilgisini verdi.

"ARTIK BEKLEME YAKITIMIZ KALMADI"

Türk Hava Yolları'nın Napoli-İstanbul seferini yapan Airbus 320 tipi uçağının pilotu da Hava Trafik Kontrol Merkezi'ne, "Efendim  Tekirdağ üzerinde beklemedeyiz, artık bekleme yakıtımız kalmadı, diverd (başka meydana yönlendirme) etmek istiyoruz" dedi. Hava trafik kontrolörü bunun üzerine, "Efendim iyileştirme veremiyorum. Dilerseniz  Çorlu'ya diverd planlayabilirsiniz.  Gökçen'de biraz sıkıntı var, cevap bekliyoruz kendilerinden" diye cevap verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER