İşsizlik sigortasına başvurular azaldı. İşte nedeni

2017 yılının 9 aylık döneminde istihdam oranında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında bir artış sağlandı. İşsizlik sigortasına fonuna başvuruda bulunanlarda ise azalmalar kaydedildi. Azalmada görülen oran yüzde 12.7 olarak gerçekleşti.

İşsizlik sigortasına başvurular azaldı. İşte nedeni

İstihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasını amaçlayan İŞKUR, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde yıl başında başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında çalışmalar sürüyor.


Kurum tarafından bu yılın ocak-eylül döneminde işe yerleştirilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 39 artarak 791 bin 542 kişiyi buldu. İşe yerleştirilenlerin 534 bini erkek, 257 bini ise kadınlardan olarak gerçekleşti.  İşe yerleşimler ise  hizmet, imalat ve toptan-perakende sektörlerinde oldu.

İşsizlik sigortasına başvuranların azalmasında istihdam oranlarındaki artışlar etkili oldu


İstihdamda yaşanan bu artış, İşsizlik Sigortası Fonu'na başvuruları da etkiledi. Geçen yılın dokuz aylık döneminde 1 milyon 120 bin 378 olan İşsizlik Sigortası Fonu'na başvuru sayısı, bu yılın aynı döneminde 978 bin 68'e düştü. Fona başvurulardaki düşüş yüzde 12,7'yi buldu.

67 BİN 108 KİŞİYE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

Son dönemdeki işe yerleştirmelere rağmen açık iş sayısının 100 binin üzerinde seyretmesi, İŞKUR'un iş arayanlar ve işverenlerle diyaloğunu da artırmasını beraberinde getirdi.
Bu kapsamda bu yılın dokuz aylık döneminde İŞKUR personeli,2017 yılının ilk 9 aylık bölümünde iş arayanlar için danışmanlık hizmeti çerçevesinde  2 milyonun üzerinde bireysel görüşme yaptı.
İşverenlerin talep ve önerilerini almak için 450 bine yakın iş yerine Kurum çalışanlarınca ziyaret gerçekleştirdi. 67 bin 108 kişi İŞKUR'un düzenlediği girişimcilik eğitim programından faydalandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER