IŞİD, Derbinin Çıkışında Canlı Bombayla Saldıracakmış

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ileri bir tarihe ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe maçının çıkışına yönelik IŞİD'in kanlı eylem planı yaptığı belirlendi.

IŞİD, Derbinin Çıkışında Canlı Bombayla Saldıracakmış

IŞİD'in  Paris'te 7 noktada yaptığı terör eyleminin bir benzeri  İstanbul'da deşifre edildi. Buna göre, Galatasaray-Fenerbahçe derbisi sonrası stattan çıkacak taraftarlar arasında eş zamanlı kanlı eylem planı hazırlandı.

MAÇ ÇIKIŞI KANLI EYLEM YAPACAKLARDI

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; İstihbarat ve terör birimlerince, terör örgütü IŞİD'in, taraftarların arasına militanlarını sokarak canlı bomba eylemi ve ardından silahlarla rastgele ateş açarak kaos yaratacak kanlı eylem planladığı ortaya konuldu.

GÜVENLİK TOPLANTILARI

Somut istihbarat üzerine derbiyle ilgili güvenlik önlemleri masaya yatırıldı. IŞİD'in hedefinin  İstanbul'da yapılması planlanan Nevruz kutlamalarına yönelik olduğu ancak bunların iptal edilmesiyle derbiyi hedef aldığı tespitlerine yer verildi.  İçişleri Bakanlığı ile  Emniyet Genel Müdürlüğü ve  İstanbul Emniyeti terör ve istihbarat birimleri bu noktada değerlendirme toplantıları yaptı. Bu toplantıların ardından güvenlik gerekçesiyle maçın önce seyircisiz oynanmasına, sonra da ertelenmesine kararı verildi.

PLAN GAZİANTEP EMİRİ'NDEN

IŞİD'in kanlı eylem planını devreye sokmak için  Türkiye'ye 3 canlı bomba eylemcisi gönderdiği,  İstanbul içerisindeki militanlarla birlikte bir çok noktada eş zamanlı terör saldırısı planladığı belirlendi.  İstanbul'a yönelik kanlı eylem planını ise  Ankara'da 102 kişinin hayatını kaybettiği tren garı saldırısının planlayıcısı olan sözde  Gaziantep emiri olan " Ebu Ali" kod adlı Yunus Durmaz'ın yaptığı ortaya çıktı.

SURİYE'DEN TÜRKİYE'YE GEÇİŞ YAPMIŞ

Ankara'daki saldırıdan aranan ve gıyabında tutuklama kararı verilen Durmaz'ın  Suriye'den  Türkiye'ye geçiş yaptığı,  İstanbul'da olduğu da tespit edildi. Yapılan tüm aramalara rağmen  İstanbul'da izine ulaşılamayan Durmaz ile birlikte tespit edilen diğer iki IŞİD militanları ise Hacı  Ali Durmaz ve Savaş Yıldız...

SALDIRI DEŞİFRE EDİLMİŞTİ

Durmaz'ın  Gaziantep'teki evine yapılan baskında ele geçirilen dijital verilerde bir çok kanlı eylem planı da deşifre edilmişti.  Antalya'da düzenlenen G20 Zirvesi ile 18 ilde 25 noktayı hedef alan saldırı planı ortaya çıkarılmıştı. IŞİD'in  Türkiye'ye yönelik kaos planı olduğu tespiti yapılan bilgilerde terör örgütünün  Ankara,  İstanbul,  İzmir,  Antalya,  Adana,  İskenderun ve  Mersin'in de aralarında olduğu 19 ildeki 26 noktada yaptığı keşiflere ilişkin notların yer aldığı ortaya çıkmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER