İş insanı Cemal Yeşilyurt hayatını kaybetti

Samsun'un sevilen iş insanı, hayırsever Cemal Yeşilyurt, yaşamını yitirdi. Yeşilyurt Grup Onursal Başkanı olan Cemal Yeşilyurt, Cumartesi günü toprağa verilecek.

İş insanı Cemal Yeşilyurt hayatını kaybetti

Samsun’un hayırsever iş insanı Yeşilyurt A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt, öldü. Yeşilyurt firmasının  kurucusu olan ve bir çok başarılara imza atan Cemal Yeşilyurt, hayırsever kişiliğiyle tanınıyordu.

Bir süredir hastenede tedavi gören Cemal Yeşilyurt, Hakk'a yürüdü. Samsun'un 'Cemal Amcası' olarak bilinen hayırsever iş insanı Cumartesi günü Trabzon Of ilçesinin Yemilşalan Köyü'nde öğle namazının ardından aile kabristanlığında toprağa verilecek.

27 Kasım Cuma (bugün) saat 13.30 da Tekkeköy Yeşilyurt Demir Çelik Camiinde helalleşme gerçekleşecek.

Cemal Yaşilyurt kimdir, hayatı

Çalışkanlığı, yılmayan azmi, geniş ufku ve yardımseverliliğiyle herkesin “Ağabey” diye hitap ettiği Cemal Yeşilyurt’un kamyon şoförlüğünden başlayıp kardeşleri ile birlikte 1970 yılında temellerini attığı Yeşilyurt markası, demir çekme sanayi, liman ve Alış Veriş Merkezi (AVM) ile birlikte Türkiye’nin saygın gruplarından biri haline geldi.
1938 yılında Trabzon’un Of ilçesine bağlı Yemişalan köyünde altı çocuklu bir ailenin dördüncü evladı olarak dünyaya gelen Cemal Yeşilyurt, ilk ve orta öğretimini ilçede tamamladı. Cemal Yeşilyurt’u babası lise için vilayetin yatılı okuluna gönderdi. Ama onun aklı hep nakliye işiyle uğraşan ağabeyleri gibi ticarete atılmaktı. 1953 yılında Of-Samsun arası çalışan otobüsleri de vardır. Şoförlük o yıllarda da hayli itibarlı bir meslek.  Lise birinci sınıftayken, ailesinin tüm itirazlarına rağmen okuldan ayrıldı. İki yıl boyunca babasıyla birlikte çalışarak daha o yaşlarda ticaretin inceliklerini öğrenmeye başladı.
Ticarete hevesli olması da işini hayli kolaylaştırır. Cemal Yeşilyurt, 1959 yılında vatani görevini yapmak için Erzurum’a gitti. 1961 yılında vatani görevini yerine getirip gelen Cemal Yeşilyurt’a babası dönemin en gözde kamyonlarından birini aldı. Ama babasının bir şartı vardır. Babası, 30 ay vadede ayda 5 bin TL ödemek kaydıyla kamyonu oğluna verdi. Cemal Yeşilyurt, Türkiye’nin çoğu ilini kamyonla dolaştı.  O yıllarda ağır tonajlı kamyonların en çok iş bulduğu yer, ağır demir çelik sanayisinin merkezlerinden biri olan Karabük’tü. Yeşilyurt kardeşler, bir araya gelerek ticaretin oldukça yoğun olduğu Karabük’te demir çelik ticareti yapmaya karar verdi. Yeşilyurt kardeşlerin işleri oldukça iyi gitti. Aradan geçen kısa süre sonra kolektif şirketi kuruldu. 
Hızla büyüyen şirket, Zonguldak çevresinde ciddi bir markanın ve otobüs satış bayiliğini de üstlendi.
1980’e yılında Yeşilyurt,  sanayiye de girdi. Satın alınan yıllık 100 bin ton kapasiteli çubuk haddehanesinin başına da Cemal Yeşilyurt getirildi.  Cemal Yeşilyurt, başındaki firma hızla büyüdü.
Kara, demir, deniz ve hava yolu olan Samsun, Cemal Yeşilyurt’u yatırama yönlendirdi.
Samsun’a 1987 yılında 420 bin üretim kapasiteli çubuk haddehanesi fabrikası kuruldu. 10 yıl sonra da yine Samsun’a, demir çelik sektöründeki ikinci yatırımını 1 milyon ton kapasiteli, 650 kişiye istihdam sağlayan çelikhaneyi faaliyete geçirildi.
Cemal Yeşilyurt, 35 milyon dolarlık bir yatırımla Karadeniz’in ilk özel limanını Samsun’a kurdu. Ve şuan Türkiye'nin sayılı şirketleri arasına girdi.

Gercekbizde.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER