Irak’taki protestolar Samsun’a sıçradı

Samsun’da yaşayan Iraklılar, dün Irak’ta yaşanan iç karışıklıkta hayatını kaybeden vatandaşlarını anmak ve mevcut hükümetin ayrıştırıcı politikasına tepki göstermek amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda protesto gerçekleştirdi

Irak’taki protestolar  Samsun’a sıçradı

Irak’ta farklı siyasi oluşumların ortak adayı olarak Başbakan seçilen Adil Abdülmehdi’nin göreve başladığı 2018 yılının ekim ayından dokuz ay sonra zorlukla kurulabilen hükümet, Irak vatandaşları tarafından protesto ediliyor. Bağdat’ın Tahrir Meydanı‘nda başlayan ve ülkenin güney kentlerine yayılan protestolarda, güvenlik güçlerinin gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gaz kullanarak sertçe bastırmaya çalıştığı gösterilerde çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. 

500 IRAKLI MEYDANDA TOPLANDI

Her geçen gün dünyanın pek çok ülkesine yayılan protestolar kapsamında, Irak hükümeti dün Samsun’da protesto edildi. Yaklaşık 500 Iraklı dün öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve sonrasında da Samsun’a yerleşen Iraklılar, mevcut hükümeti ırkçılık ve mezhep ayrıştırıcılığı ile suçladı.

‘DEVLET HALKINA SALDIRIYOR’

Gazete Gerçek’e açıklama yapan Irak vatandaşı Ömer Tayyup, “Ben Samsun’da geleli 6 sene oldu. Irakta zulmümden kaçtık. Orada devletimiz bizi, alevi ve sünni ayrımı yapıyordu. Biz orada ne yol ne elektrik ne su yani en basit şeyler bizde yoktu. Gençlerimiz yaşlılarımız, kadınlarımız ve çocuklarımız zulmü görüyorlardı. Biz kimsenin alevi veya sünni olarak ayrılmasını istemiyoruz. Mezhep ayrımına karşıyız. Bizim develimiz tam tersini düşünüyor ve zulmü yapıyor. Biz bundan kaçtık. Biz bayrakla yola çıktık, devletimiz bizi silahla karşıladı. Yüzlerce Irak vatandaşı hayatını kaybetti ve binlerce kişi yaralandı. Devlet halkına saldırıyor. Bir devlet bunu yapmamalı. Devlet vatandaşlarını korumalıdır” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER