Irak'tan flaş petrol açıklaması!

Irak merkezi yönetimi, Türkiye'nin petrol ticarinde kendileri ile muhatap olacağını açıkladı.

Irak'tan flaş petrol açıklaması!

Irak Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım ile Irak Başbakanı Haydar İbadi arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Yıldırım'ın Irak tarafından referandum konusunda atılacak her karara Türkiye'nin desteğini bildirdiği ifade edildi. 

Açıklamada, iki başbakan arasındaki görüşmede Türkiye'nin petrol ihracatı konusunda Bağdat yönetimini muhattap alma konusunda prensipte anlaştığı ifade edildi. 

KARAR, BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İLE YAPILAN GÖRÜŞMEDE ALINMIŞ

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi'nin ofisinden yapılan açıklamada, İbadi'nin Başbakan Binali Yıldırım'la görüştüğü belirtildi. Açıklamada petrol ticaretinin de söz konusu olduğu görüşmede Bağdat yönetimi, Başbakan Yıldırım'ın bu konuda Bağdat hükümetini muhatap alacaklarını belirttiği ifade edildi. Ancak İbadi'nin ofisinden yapılan açıklamada söz konusu adımların nasıl atılacağına ilişkin detaylar verilmedi. 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kuzey Irak'ta yapılan bağımsızlık referandumunun ardından yaptığı açıklamada, "Kuzey Irak bakalım petrolü hangi kanallarla nereye akıtacak veya nereye satacak ? Vana bizde. Vanayı kapattığımız an o iş de bitti" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER