‘İnsanlar bilmeden günah işliyorlar’

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Yılbaşı eğlencesi, Noel Baba veya hindi kesimi gibi adetler asla bizim dinimize uygun düşmeyen davranış modelleridir. İnsanlar bilmeden günah işliyorlar” dedi

‘İnsanlar bilmeden  günah işliyorlar’

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, yeni yıl kutlamalarında Müslümanların farkında olmadan günah işlediklerini söyledi. Müftü Çakı, Noel Baba, hindi kesimi, çam ağacı kesme, çam ağacı süsleme, şans oyunları ve eğlence gibi adetlerin Müslümanlığa aykırı olduğunu söyledi.

‘DİNİMİZLE ALAKASI YOKTUR'

Veysel Çakı, “Yılbaşı eğlencesi veya Noel Baba, hindi kesimi gibi adetler asla bizim dinimize uygun düşmeyen davranış modelleridir. Bu davranışların bizim milli kültürümüz, adetlerimiz ve dinimizle alakası yoktur. Kültürümüze uymayan adetlerin benimsenmesini yanlış buluyorum. Hindi her zaman yenir ama bir başka kültüre benzemek için böyle bir davranış sergilenmesini inancımızla bağdaştırmıyoruz” diye konuştu.

'BU YAPILANLAR HARAMDIR’

“İnsanların duygularını sömüren şans oyunlarını da doğru bulmuyoruz” diyen Müftü Veysel Çakı, “Şans oyunu oynamak haramdır. Haram para ile hayır yapılmaz. Normal bir günde vatandaşlar elbette hindi kesebilir. Yılbaşını kutlayan milletlere benzemek için eğlenceler düzenleniyor veya hindi kesiliyorsa bu doğru bir davranış değildir. Bu gece dolayısıyla birçok çam fidanı ve hindi telef oluyor. İnsanlar bilmeden günah işliyorlar ama farkında değiller. Biz sadece Kurban Bayramı günü Allah için hayvanımızı keseriz” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER