İngilizce öğrenmek için Londra'ya gidiyorlar

Samsun'da 4 büyük ilçenin kaymakamlığını vekaleten yürüten 4 kaymakam adayı, yabancı dil eğitimi için İngiltere'ye gidiyorlar. Londra'da bir yıl boyunca eğitim alacak olan kaymakam adayları dönüşlerinde asaleten kaymakam olarak atanacaklar

İngilizce öğrenmek için  Londra'ya gidiyorlar

Devlet görevlilerini eğitim amacıyla 20 yılı aşkın süredir yurtdışına gönderen İçişleri Bakanlığı, Samsun'daki 4 ilçede vekaleten görev yapan kaymakam adayların eğitim için süreyle İngiltere'ye gönderiyor. 4 genç kaymakam adayı bir yıl sürecek eğitimlerinin ardından asaletlerini alıp kaymakam olarak göreve başlayacaklar.

4’Ü BİRDEN LONDRA’YA GİDECEK

Samsun'da 4 ilçenin kaymakamlığını vekaleten sürdüren 4 kaymakam adayı, yabancı dil eğitimlerini tamamlayıp asaleten kaymakam olarak atanabilmek için yurtdışına gönderiliyor. Ayvacık Kaymakam V. Mehmet Zahid Uzun, Ladik Kaymakam V. Muhammet Çiftçi, Salıpazarı Kaymakam V. Ali Osman Bulat ve Yakakent Kaymakam V. Bahar Kaya, bir yıl boyunca Londra'da yabancı dil eğitimi alacaklar. Bu süreç içerisinde bu ilçelerdeki kaymakamlıklara, Samsun vali yardımcıları vekaleten bakacak.

İNGİLİZ EĞİTİMLİ KAYMAKAMLAR

Türkiye’nin kaymakam adayları, Londra’nın en büyük eğitim kurumlarından biri olan Middlesex Üniversitesi’ne bağlı ‘The Institute-The Hampstead Garden Suburb’ de bir yıl süreyle eğitim görüyor. Eğitim aldıkları yılın üçte ikisi, sadece İngilizce derslerine ayrılıyor. Son üç ayda yerel yönetimler, polis, okul, ceza mahkemesi, hastane, itfaiye, huzurevi gibi kamu hizmeti veren kuruluşları ziyaret ederek İngiltere’de kamu sektörünün nasıl işlediğini öğreniyorlar. Haftada 21 saat ve 38 hafta süren program sonunda başarı hedefi, adayların en yüksek puanının 9 olduğu IELTS (International English Language Testing System) sınavında 7’nin üzerinde puan almalarını sağlamak. İçişleri Bakanlığı, devlet görevlilerini eğitim amacıyla 20 yılı aşkın süredir yurtdışına gönderiyor. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER