İnanıyorum Türkiye Yapar

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Deutschlandfunk'a açıklamalarda bulundu

İnanıyorum Türkiye Yapar

Türkiye'ye Haziran ayında vize serbestisi sağlanması yönündeki beklentiye noktayı koydu. Schulz, şartlar yerine getirilmeden parlamentonun konuyu ele almasının söz konusu olmayacağını açıkladı. Schulz, bu nedenle kendisinin konuyu komisyona havale etmediğini de söyledi.

"İNANIYORUM TÜRKİYE YAPAR"

Zaman olarak hala her şeyin hala mümkün olduğuna dikkat çeken Schulz,  Türkiye'nin istenilen değişiklikleri henüz ele almadığına vurgu yaptı. Schulz,"Ben  Türkiye'nin bunu yapabileceğini göremiyorum" dedi.

"TERÖR YASASINI ŞART KOŞTU"

Türkiye'nin vize serbestisi için gerekli 72 şartın, aralarında terör yasası ve kişisel bilgiler konusundaki düzenlemelerin de yer aldığı beşini yerine getirmediğini belirten Martin Schulz,  Türkiye'nin bu konuları ne zaman parlamentoda ele alacağına karar vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Schulz," Biz de ancak o zaman hareket planımızı buna nasıl adapte edebileceğimizi düşünebiliriz" dedi. AP Başkanı Schulz, Ekim ayında onayın çıkması için  Türkiye'nin şimdiden parlamentoda konuyu ele almaya başlaması gerektiğini de söyledi.

"TÜRKİYE ÖYLE ŞEY YAPMAZ"

Türkiye'nin anlaşmazlık neticesinde  Avrupa'ya sığınmacıların gitmesine izin vereceğini düşünmediğini de kaydeden Schulz, iki taraf arasında kapsamlı bir anlaşma yapıldığını ve bunun basitçe iptal edilemeyeceğini hatırlattı. Uluslarası alanda böyle politika yapılamayacığına vurgu yapan Schulz,  Türkiye'nin de böyle bir politika izleyeceğini sanmadığını dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER