İmalat sektörü eleman bulamıyor

OKA'nın hazırladığı Mesleki ve Teknik Eğitim Raporu'na göre Samsun'da eleman bulma konusunda en fazla sıkıntı yaşayan sektörlerin başında imalat sektörü geliyor. Toptancı ve perakendeciler ile eğitim sektörü de nitelikli eleman sıkıntısı yaşıyor

İmalat sektörü  eleman bulamıyor

İşgücü ve sermaye odaklı ekonomiden bilgiye dayalı ekonomiye geçilmesiyle birlikte, bölgelerin rekabet gücünü harekete geçiren en temel unsurlardan biri olarak bireylerin, çağın ihtiyaçları doğrultusunda bilgi, beceri ve yetkinlikler kazanması, sürdürülebilir sosyal ve ekonomik gelişmenin kaynağı olarak görülmeye başlandı. İş gücü piyasasına vasıflı bireyler yetiştirmek ve istihdamda var olan iş gücünün beceri ve yetkinliklerinin artırılması konusunda mesleki eğitim kilit noktalardan birini oluşturuyor.

12 YÜKSEKOKUL MESLEKİ EĞİTİM VERİYOR

OKA'nın hazırladığı Mesleki ve Teknik Eğitim Raporu da Samsun'da mesleki eğitimin mevcut durumunu ortaya koydu. Rapora göre Samsun'da mesleki eğitim kapsamında eğitim veren yüksekokul sayısı 12 olarak belirlendi. Adalet Meslek Yüksekokulu, Alaçam Meslek Yüksekokulu, Bafra Meslek Yüksekokulu, Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu, Ballıca Meslek Yüksekokulu, Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu, Havza Meslek Yüksekokulu,  Samsun Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Samsun Meslek Yüksekokulu, Terme Meslek Yüksekokulu, Vezirköprü Meslek Yüksekokulu, Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu ile Kavak Meslek Yüksekokulu bulunuyor.

EN ÖNEMLİ SORUN: ARA ELEMAN TEMİNİ

Samsun'da mesleki ve teknik eğitimle ilgili sorun ve çözüm önerilerine ilişkin bulguların da yer aldığı raporda en önemli sorunun sanayide nitelikli ara eleman temininde yaşanan zorluklar olduğu dile getiriliyor. Raporda bu sorunun çözümü için de sanayinin içerisinde mesleki ve teknik okulların açılması ve yaygınlaştırılması ile öğrencilerin bu okullara teşvik edilerek yönlendirilmesi, meslek lisesi mezunları için sanayiciler ile işbirliği içerisinde iş garantili modellerin geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

ÖĞRENCİLERİN PRATİK EĞİTİMİ YETERSİZ

Samsun'daki mesleki ve teknik eğitimde yaşanan diğer bir sorun ise öğrencilerde uygulama eksikliği ile sanayi sektöründe çalışan alaylı personelde teorik ve teknolojik bilgi eksikliği. Bunun için de raporda öğrenciler ile sanayi sektöründe çalışan alaylı personel arasında mesleki tecrübe ve teknolojik bilgi değişimini kolaylaştıracak programlar oluşturulmalı; üniversite ders müfredatları hazırlanması ve sanayiciler ile işbirliği yapılması gerektiği vurgulanıyor.

TOPLUMUN ALGISI DEĞİŞMELİ

Emek yoğun meslek alanlarında istihdam edilen personelin sosyal statülerinin düşük olduğu yönündeki toplumsal önyargıların, gençlerin mesleki eğitimini tercih etmemesine neden olduğuna işaret edilirken, bu kapsamda mesleki eğitimin, emek yoğun meslek alanlarının bölgesel ve ulusal endüstri ve ekonomi için öneminin ülkede anlaşılması için gerekli bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiği de dile getiriliyor.

MAVİ YAKALILARA AKADEMİK EĞİTİM ÖNERİSİ

Sanayide istihdam edilen mavi yakalı personelin mesleki ve sosyal becerilerinin yetersizliğinin de sektörleri olumsuz etkilediği bu kapsamda ise firmaların çatısı altında yer alan ‘akademi’ benzeri yapılarda işbaşı eğitimlerinin artırılması ve mesleki gelişim programları geliştirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

16 BİN 316 KİŞİ KURSA GİTTİ

Samsun'da mesleki ve teknik eğitim kapsamında 2017 yılında aktif işgücü piyasası programlarından 16 bin 316 kişi faydalandı. Bu kapsamda en fazla; Satış Danışmanı/Uzmanı, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi, Garson(Servis Elemanı) mesleklerinde işbaşı eğitim programı düzenlendi.

KADINLARIN TERCİHİ ÇAĞRI MERKEZLERİ

Kadınlarda en fazla Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi, Satış Danışmanı/Uzmanı, Konfeksiyon İşçisi mesleğinde, erkeklerde ise en fazla Satış Danışmanı/Uzmanı, Garson (Servis Elemanı), Temel İmalat(Talaşlı) ve Montaj Elemanı mesleklerinde program düzenlendi.

İMALAT SEKTÖRÜ ÇOK ZOR DURUMDA

Açılan tüm eğitim programlarına rağmen Samsun'da mesleki açıdan eleman sıkıntısı her geçen gün büyüyor. Sadece Samsun'da 196 işyerinde 930 açık iş tespit edilirken, imalat sektörünün açık işlerde önemli bir ağırlığının olduğu görüldü. 930 kişilik açık işin yüzde 58,1’ine tekabül eden 541 kişilik kısmı, imalat sektöründeki işverenlerden gelirken, açık iş sayısının yoğun olduğu diğer sektörler ise toptan ve perakende ticaret ile eğitim sektörleri olarak belirlendi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER