İlk Kez Konuştular

PKK’nın Dürümlü katliamında yaralananlar ilk kez konuştu

İlk Kez Konuştular

PKK’lı teröristlerin kamyona yüklediği 15 ton patlayıcı ile gerçekleştirdikleri katliam, Tanışık Köyü’nde kapanmaz yaralar açtı. 16 köylünün hayatını kaybettiği patlamada yaralananlar yaşananları tek cümleyle, “Kıyameti yaşadık” diyerek özetliyor. İlk kez konuşan yaralılardan Musa Yaman, hala olayın şokunu yaşıyor.

O geceyi anlatırken sık sık “Ne olduğunu hatırlamakta zorluk çekiyorum” diyen Yaman’ın aklında kalanlar bile PKK katliamının boyutlarını anlatıyor. “O gece köyde 3 gün önce ölen amcamın taziyesi vardı. Biz de 3 günlük yas ilan edilir. Yasın son günü gece saatleriydi” diye sözlerine başlayan Yaman, patlamadan dolayı şokta olduğunu ve birçok şeyi hatırlamadığını söylüyor.

Taziye evinden ziyaretçiler ayrıldıktan sonra dışarı çıktığını söyleyen Yaman şöyle konuştu: “Kuzenim Seyithan ve diğerlerinin, patlamanın olduğu kamyonu takip ettiklerini gördüm. Hemen aracıma atladım peşlerinden gittim. Durdukları noktaya gelince ben de durdudum ve indim. İşte tam o anda inanılmaz bir patlama oldu. Her yeri toz duman kapladı. Gözümü açtığımda hastanedeydim.”

YANI BAŞIMDA ÖLDÜLER

“Halen ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Kuzenlerim sevdiklerim yanı başımda öldü. Ben ise bir mucizeyim. O devasa patlamadan sağ çıktım. Göğsümde şarapnel parçaları var. Kolumdaki ana damarlardan birinin hemen yanında bulunan bir şarapnel parçası için bu ay tekrar ameliyat olacağım.”

GÖZLERİNİ KAYBEDEBİLİR

Patlamada evin penceresine doğru yönelince gözlerinden yaralanan Fatma Özçelik ise görme yetisini kaybetme riski ile karşı karşıya.

Çelik, o gece yaşadıklarını anlatarak, ”Silah seslerini duyup pencereden dışarıya bakmak istedim. Patlama sesini duyduktan sonrasını hatırlamıyorum. Patlamadan sonra kendime geldiğimde hiçbir şey görmüyordum. Çocuklarımın yardımı ile evden çıktım. Evimizin duvarı dışarı doğru yıkıldı. İçeri doğru yıkılsaydı çocuklarımla duvarın altında kalırdık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER