İlginç efsane turizme can suyu oluyor

Samsun’un Havza ilçesi İmaret Mahallesi’nde yer alan ve ilk olarak 15’inci ve 17’nci yüzyıllar arasında hizmet veren Aslanağzı-Kızgözü Kaplıcası, rivayeti ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası oluyor

İlginç efsane turizme  can suyu oluyor

Samsun’un Havza ilçesi İmaret Mahallesi’nde yer alan Aslanağzı-Kızgözü Kaplıcası, hikayesi ile dikkati çekiyor. Efsanesi ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan kaplıca, ilçenin en önemli kaplıcalarından biri. Hikayeye göre; üç genç kızın hamamda yıkanırken zorbalar tarafından yapılan baskın sonucu ettikleri, “Yarabbi bizi ya kuş yap, ya da taş....bu insanlara teslim etme” dualarının kabul olduğu ve iki kızın kuş olup uçtuğu diğerinin ise taş kesildiği kaydediliyor.

İŞTE ‘KIZ GÖZÜ’ EFSANESİ

Hamamın Aslanağzı denilen büyük kurnanın sağındaki sütuna ‘Kız Gözü' deniliyor. Kız gözünün kutsallığına inananlar buraya gelip, kurban keser, mum yakar, dileklerinin kabul olması için dua eder, banyolarını yapıp giderler. Zamanında üç güzel genç kız hamamda yıkanırken zorbalar tarafından baskın yapılır. Bu kötü niyetli insanlar karşısında çaresiz kalan kızlar, feryat ederek Allah’a yalvarırlar: -Yarabbi bizi ya kuş yap, ya da taş....bu insanlara teslim etme. Duaları kabul olur ve iki kız, kuş olup uçar, diğeri ise taş taş kesilir banyonun köşesinde yaşlı bir heykel gibi kalır. Sütun üzerindeki oluğa, kızın gözleri olarak kabul edilen oyuklardan akan su damlacıkları bu kızcağızın göz yaşları diye nitelendiriliyor. Günümüzde halen damlamaya devam etmekte olan bu su damlacıklarının oluşumu ise, toplanan su buharının özel bir sistemle su haline dönüştürülerek köşelerden banyoya damlaması şeklinde yorumlanıyor. O günden bu güne kadar efsane dilden dile, nesilden nesile anlatılagelmiş.

ASLANAĞZI-KIZGÖZÜ KAPLICASI:

Günümüzde işletmecileri tarafından ‘Vakıf Hamamı’ adının kullanılmasına karşın halk arasında ‘Sultan Mesud Hamamı’, ‘Büyük Hamam’, 'Aslanağzı-Kız Gözü’ ya da ‘Sa'di Paşa Hamamı’ olarak biliniyor. (15’inci yüzyılın başı, 17’inci yüzyılın sonu) Kaplıcanın yerinde Bizanslılar devrine ait, 2. Konstantin döneminde de tamir edilen ve 1943’teki 7.2 şiddetindeki deprem sonucu yıkılan bir kaplıca bulunduğu kaydediliyor. Şimdiki kaplıca bu kalıntının üzerine inşa edilmiştir. Hamam, adını bir söylenceden almıştır. Birçok kaplıcada olduğu gibi Kız Gözü’nün de kutsal bir yer olduğuna, bu sudan içen ve 20 defa yıkanan insanın hiçbir hastalığının kalmayacağına inanıyorlar. Soyunmalık, soğukluk ve sıcaklık olmak üzere 3 bölümlü ve kubbeli klasik bir Türk hamamı. Sıcaklık bölümünün ortasında bir havuz bulunuyor. Hamamın ana kurnası Aslanağzı, yanında bulunan sütun ise Kız Gözü olarak adlandırılmış. Bazıları Kız Gözü’nden akan suyun ince bir mercandan sızdığını iddia ediyorsa da, bazıları da hamam buharlarından toplanma bir su olduğunu söylüyor. Hamamın kubbesinden hiç su damlamadığına göre mimarın bu buhar sularını herhangi bir şekilde toplayıp bir noktaya taşımış olma ihtimali olduğu belirtiliyor. 100 kişi kapasiteli hamamda, gündüzleri kadınlara geceleri erkeklere açık olarak hizmet veriliyor. Bu hamamın hemen yanında ise 22 özel banyo mevcut.

İKİZ: ÖNEMİ BÜYÜK

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, “İlçemiz, sahip olduğu doğal kaynakları ve kültürel yapıları ile ülkemizde önemli bir boşluğu dolduruyor. Bu anlamda insanlar, asırlardır Havza’da şifa arıyorlar. Türkiye’nin termal merkezi olma durumunda hedeflerine kararlılıkla ilerleyen ilçemizde, Aslanağzı-Kızgözü Kaplıcası’nın önemi büyüktür. Efsanesi yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Kaplıcamız, ziyaretçi bakımından yoğun ilgi görenler arasındadır. Bu değerlerimiz bizi, termal turizmde lider olma hedefimize ulaşmaya katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER