İl başkanlarından İstanbul yorumu

Siyasi partilerin Samsun il başkanları, YSK’nın aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi ve 23 Haziran’da yenilenmesi kararını Gazete Gerçek’e yorumladı

İl başkanlarından İstanbul yorumu

Gazete Gerçek’e konuşan AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Parti İl Başkanları, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin iptal edilmesi ve 23 Haziran’da yenilenmesi kararını değerlendirdi. Yaşananların zaman kaybı olduğunu kaydeden CHP İl Başkanı, seçimi İmamoğlu’nun kazanacağını ancak ülkenin dış politikada itibar kaybedeceğini söyledi. Diğer yandan MHP İl Başkanı YSK’nın keyfi bir karar vermediğini savunurken, İYİ Parti kanadından ise ülkede sandığa duyulan güven duygusunun azaldığı yönünde yorum geldi. 

MHP: YSK KEYFİ BİR KARAR VERMEMİŞTİR

MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Türkiye’de gerçekleştirilen seçimler konusunda YSK’nın üstünde bir makam yoktur. YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yapılan itirazları değerlendirmiş ve bir karar vermiştir. Bu değerlendirme sonucunda seçimlerde yolsuzluk ve haksızlıklar yapıldığı tespit edilerek, iptal ve yenileme kararı alınmıştır. Bu karar kamu vicdanı açısından önemli bir karardır. YSK, asla keyfi bir karar vermemiştir. Dışarıdan konuşulduğu gibi değildir, eldeki delillere bakılarak bir karar alınmıştır. Bu çok normal bir durumdur. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin kamu vicdanı için seçimlerin yenilenmesi gerektiği noktasındaki görüşü haklı çıkmıştır” diye konuştu.

CHP: İMAMOĞLU KAZANACAK

CHP İl Başkanı Mehmet Kundak ise, “Seçim konusunun bu güne kadar uzaması bile kesinlikle ülkemizin tüm dünyadaki prestijini yerle bir etmiştir. Bir seçim bile iki ayda sonuçlanmıyor. Herkesin malumu ekonomimiz zaten çok kötü durumda. Kimseye inandırıcı gelmeyen ekonominin düzeleceği yönünde açıklamalar varken, bu ülkede demokrasinin olmadığı da gösterilmiştir. Kimse bu haldeyken Türkiye’ye yatırım yapmaz. Biz CHP olarak seçime yine çalışacağız. Ekrem İmamoğlu büyük ihtimalle kazanacak ancak bu noktada kaybeden ülke olacak. Yaşadıklarımız tamamen zaman kaybıdır. Bu bize itibar kaybettirmektedir. 

İYİ PARTİ: SANDIĞA GÜVEN DUYGUSU AZALMIŞTIR

İYİ Parti İl Başkanı Recep Güleroğlu da, “İl başkanlığı görevimin yanı sıra bir hukukçu olarak da söylüyorum ki bu karar kesinlikle hukuka aykırı bir karardır. Aynı gerekçelerle yapılan itirazları reddeden YSK, bu defa maalesef kendisi ile de çelişen bir karara imza atmıştır. Bunun hukuki olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tamamen siyasi bir karardır. Maalesef sadece bir iptal kararı değil, iktidarın ‘Milli İrade’ diyerek bugüne kadar arkasına aldığı halkın gücünü inkar eden bir faaliyeti olarak görüyorum. YSK’nın bu kararı, insanlardaki sandığa güven duygusunu azaltan bir karardır. Bu karar sandık ile seçim kazanılma duygusunu azaltan bir kanaat oluşturmuştur. Türkiye adına yazık olmuştur. Bu tip hukuki kararların siyasi malzeme yapılmaması gerekiyordu. Sürekli olarak eleştirdiğimiz bir durumdu bu. Bunu AK Parti’de savunuyordu ancak maalesef gücü elde ettiğinde hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu üstün kılmayı yeğlediler. Yazık oldu. Seçimler yeniden yapılır, hak yerini bulur inancımız budur ama AK Parti iktidarının hukuka olan bu baskıcı tavırları pahalıya mal olacaktır.”

AK PARTİ: HUKUKİ VE YERİNDE BİR KARARDIR

AK Parti İl Başkanı Av. Ersan Aksu, "YSK kararı Hukuki ve yerinde bir karardır. Neticede seçimi kimin kazandığına 23 Haziran’da yine İstanbul seçmeni karar verecektir. Açık kanunsuzluk hali ve şaibe durumu bu vesileyle ortadan kaldırılmıştır. YSK kararının hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER