İki ilçeye 'Yeşil Yol' piyangosu

Samsun'dan Artvin'e kadar olan tüm yayla ve turizm merkezlerini birbirine bağlamayı hedefleyen Yeşil Yol projesi kapsamında, Samsun'un iki ilçesinde turizm tesisleri oluşturulacak. Sanayi Bakanlığı DOKAP'a sunulan Ladik Ambarköy ve Vezirköprü Adatepe Çamaşırlığı projelerine onay verdi

İki ilçeye 'Yeşil Yol' piyangosu

Samsun'dan Artvin'e kadar olan tüm yaylaları ve turizm merkezlerini birbirine bağlayan, 2 bin 600 kilometre Yeşil Yol Projesi kapsamında oluşturulacak 40 turizm merkezinden 2'si Samsun'da oluşturulacak. DOKAP tarafından mali destek uygulamasından yararlanacak iki ilçe Ladik ve Vezirköprü oldu.

İKİ PROJEYE MALİ DESTEK DOKAP’TAN

Yeşil Yol güzergahındaki Kültür-Turizm ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı kapsamında destek alacak projeler belirlendi. Değerlendirme komitesi çalışmaları DOKAP İdaresi koordinasyonunda tamamlanan projelere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onay geldi.  Buna göre Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nca sunulan 'Ladik Ambarköy Çevre Düzenlenmesi' projesi ile Vezirköprü Kaymakamlığı'nın 'Osmanlı'dan Armağan; Suyu Yıkayan Kıymet; Adatepe Çamaşırlığı' projesi DOKAP'tan destek almaya hak kazandı.

SAMSUN’DAN BATUM’A UZANIYOR

Yeşil Yol Projesi,  2 bin 600 kilometre uzunluğunda planlandı. Samsun'dan Batum'a kadar olan tüm yayla ve turizm merkezlerini birbirine bağlayacak yolla birlikte 40 noktada turizm merkezleri; moteller, oteller, çim kayak tesisleri gibi bulunacakları bölgelerin coğrafi ve doğal özelliklerine göre tesisler oluşturulacak. Samsun'dan hareket eden bir kişi Batum'a gidene kadar Yeşil Yol'dan geçerek Karadeniz'in tüm güzelliklerini görmüş olacak.

HÜSEYİN AKSOY SAYESİNDE BAĞLANDI

Projenin başladığı 2017 yılında Yeşil Yol için 40 milyon TL aktarılmış, her il için 5 milyon TL kullanılmıştı. 2018 yılında da 50 milyon TL daha aktarıldı. Samsun Yeşil Yol Projesi’ne,  o dönem Samsun Valisi olarak görev yapan ve şu anda Kocaeli Valisi olan Hüseyin Aksoy’un çabalarıyla dahil edilmişti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER