İhracat övünülecek bir durumda değil

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ülke büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda ihracat rakamlarının övünülecek durumda olmadığın söyledi

İhracat övünülecek  bir durumda değil

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 2002 yılında dünyadaki en büyük 16 ekonomi içinde olan Türkiye'nin geçen on altı yıllık süre sonunda 17'nci sıraya düştüğünü belirterek, ihracatta 'tüm zamanların rekoru' diye abartılarak sunulan rakamların da ülke büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda övünülecek bir durum olmadığın ortaya koyduğunu söyledi.

GAZETE GERÇEK’E YENİ BİNASINDA ZİYARET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Bedri Yaşar, Gazete Gerçek ve Radyo Gerçek'in yeni binasına taşınması nedeniyle, Gazete Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Hayati Kaynar'ı ziyaret etti. Türkiye ekonomisi ve 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yaşar, 1960'tan bu tarafa Türkiye'nin ekonomik büyümesinin ortalaması yüzde 4,5 olduğunu ve 2021 yılı tamamlandığında ekonomik büyüme açısından 2011 yılı ile 2021 yılı arasındaki ekonomik büyümenin dünyadaki en kötü on yıllık büyüme olacağını belirtti. Yaşar, “Türkiye 2002 yılında dünyadaki en büyük 16 ekonomi içindeydi. Geçen on altı yıllık süre sonunda Türkiye'nin geldiği sıra maalesef bir alt basamağa, 17'nci sıraya düştü. Halbuki 2023 hedefleri arasında Türkiye için dünya ekonomi sıralamasında 10'uncu sırayı hedefliyorlardı. Kalan beş yıl içerisinde görüyoruz ki bu hedefe ulaşmak, ‘mümkün’ü bir tarafa bırakın, hayal bile değil” dedi.

ÖVÜNÜLECEK BİR DURUM DEĞİL

Son dönemlerde Türkiye’de ihracatın 'tüm zamanların rekorunu kırdığı', 'ihracatın uçtuğu' gibi değerlendirmelerin yapıldığın söyleyen Yaşar, "2018 yılı verilerine bakıldığında ihracatımız 165 milyar dolar civarında. Sadece Hollanda'nın tarımsal ürünler ihracatının 100 milyarın üzerinde olduğunu düşünürsek bizim bu rakamlarımızın bu ülke büyüklüğümüze göre çok da anlamlı olmadığını görüyoruz. Üstelik bu ihracat rakamları tamamen ithalata dayalı. İthal etmeden ihraç edemiyorsunuz. Türkiye'nin biran önce üretim ekonomisine geçmesi, özelikle de teknoloji ağırlıklı katma değerli ürünleri ihraç ederek, ithalat bağımlığından kurtulması gerekiyor" diye konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER