HURDACILAR SİTESİ PARSEL PARSEL SATILIYOR

Canik Belediyesi’nin, Hurdacılar Sitesi esnafından 800 ile bin TL üzerinden satın aldığı 3 kata kadar yapılaşma hakkı verilen arazileri, İmar Planı Değişiklikleri ile 12 kata çıkarttığı ortaya çıktı. Belediye, kamu yararına yıkılarak Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı ilan edilen alandaki 2 ayrı 12 kat imar haklı parseli satışa çıkarttı

HURDACILAR SİTESİ PARSEL PARSEL SATILIYOR

Samsun’un Canik İlçesi Yeni Mahalle’de 2015 yılında kamulaştırması tamamlanmadan işyerleri yıkılarak 300 esnafın çıkartıldığı Hurdacılar Sitesi’nin bulunduğu 80 dönümlük alan, Canik Belediyesi tarafından parsel parsel satışa çıkartılıyor. Yaklaşık 20 dönümü hurdacı esnafına ve diğer bölümleri şahıslara ait olan toplam 80 dönümlük alanda rant için yıkım yapıldığını söyleyen Samsun Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Koçak, “Esnafımızdan 800 ila bin TL arasında fiyatla 3 katlı imarlıyken alınarak kamulaştırılan yerler, Canik Belediyesi’nin kendine mal etmesinin ardından İmar Planı Değişiklikleri ile birlikte 12 kata çıkartıldı” dedi.

BELEDİYE KAMULAŞTIRMA BİTMEDEN YIKTI

Samsun’un Canik ilçesi, Yeni Mahalle (Hurdacılar Sitesi) Kentsel Dönüşüm Projesi için yürütülen kamulaştırma ve kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında, bölgedeki 300 bina kamulaştırma tamamen bitmeden yıkıldı. 2015 yılının sonlarına doğru belediyenin ‘Usulsüz Yıkım’ gerçekleştirdiği alanda faaliyet gösteren 300’e yakın hurdacı esnafı, Tekkeköy İlçesi Çay Mahallesi’nde 50 dönümlük alana taşındı.

2 ADET 12 KATLI PARSEL SATILIYOR

Canik Belediye Başkanlığı, 2016 yılından buyana yerinde yeller esen hurdacılardan geriye kalan 80 dönümlük dev arazinin 2 ayrı parselini satışa çıkardığını duyurdu. Samsun Canik Belediyesi, mülkiyetinde bulunan iki arsası için 19 Eylül tarihinde gayrimenkul satış ihalesi düzenleyerek; Canik ilçesi Yeni Mahalle 12482 ada 3 Nolu Parsel’de yer alan:12 katlı yere isabet eden 4 bin 124,63 metrekarelik ve yine Canik ilçesi Yeni Mahalle’de yer alan 12482 ada 4 Nolu Parselde 12 katlı yere isabet eden 4 bin 125,32 metrekarelik alanı satacak.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİ İLE 12 KATA ÇIKARTILDI

Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e değerlendirmede bulunan Samsun Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Koçak, “Toplamda 80 dönümlük alanın yaklaşık 20 dönümünde yıllardır faaliyet gösteren alandan hurdacı esnafını çıkarttılar. Burası kamu yararına yıkılarak, Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında TOKİ tarafından Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı olarak ilan edildi. Alanda, dar gelirli vatandaşlarımız için toplu konut yapılacaktı. Bilirkişiler tarafından esnafımızdan 800 ila bin TL arasında fiyatla 3 katlı imarlıyken alınarak kamulaştırılan yerler, Canik Belediyesi’nin kendine mal etmesinin ardından İmar Planı Değişiklikleri ile birlikte 12 kata çıkartıldı. Dolayısıyla burada biz hurcadı esnafı ve arazileri olan vatandaşlar üzerimizden rant elde edildi” diye konuştu.

‘BİZ KAMULAŞTIRMAYA DEĞİL, RANTA KARŞIYIZ’

“İhale ilanından da görülebileceği gibi alanların metrekaresi 4 bin TL’den satışa çıkartılmıştır” diyen Başkan Nazmi Koçak, “Söz konusu satış fiyatlarına enflasyon farkı eklense bile, her şey rağmen belediye bu alanda esnafın ve halkın sırtından rant elde etmiştir. Biz kamulaştırmalara karşı değiliz, ranta karşıyız, haksızlığa karşıyız. Bugün bize yapılan bu haksız oyun, yarın herkesin başına gelebilir” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER