HSYK'dan Ünlü Savcı İçin Uzaklaştırma Kararı

HSYK Savcı Şaran Sakınan’ı haksız mal varlığı edindiği iddiaları nedeniyle tedbiren görevden uzaklaştırdı.

HSYK'dan Ünlü Savcı İçin Uzaklaştırma Kararı

HSYK 2. Dairesi, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şaran Sakınan’ı haksız mal varlığı edindiği iddiaları nedeniyle tedbiren görevden uzaklaştırdı. KPSS soruşturmasını ilk yürüten savcı olan Şadan Sakınan'ın, 3 yıl boyunca hem dosyayı örtbas ettiği hem de bazı delilleri kararttığı iddia edilmişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili, Trabzon Savcısı Şadan Sakınan hakkında mal beyanında tespit edilemeyen artış iddiaları nedeniyle soruşturma izni vermişti. Sakınan hakkındaki iddialarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan müfettiş raporu tamamlandı.

Raporu görüşen HSYK 2. Dairesi ise hakkındaki soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için Sakınan'ı tedbiren görevden uzaklaştırdı.

Sakınan, Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun “Görevden Uzaklaştırma” başlığındaki 77. madde kapsamında görevden uzaklaştırıldı.

Söz konusu madde, “Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, soruşturmanın selametine yahut yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına veya soruşturmanın sonuçlanmasına kadar geçici yetki ile bir başka yargı çevresinde görevlendirilmesine karar verilebilir” hükmünü içeriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER