Hollande 'İslâmcı Terör' Dedi

Nice kentindeki kamyonlu saldırının ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ilk kez "İslâmcı terör" ifadesini kullandı

Hollande 'İslâmcı Terör' Dedi

Daha önce de IŞİD'in düzenlediği terör saldırılarının hedefi olan ülkenin Cumhurbaşkanı, açıklamalarında, saldırıların İslâm diniyle ilgisi olmadığı vurgusunu yapıyordu.

"TÜM FRANSA İSLAMCI TERÖRÜN TEHDİDİ ALTINDA"

Hollande Nice saldırısının ardından Elysee Sarayı'ndan Fransız halkına seslenerek, "Tüm Fransa İslâmcı terörün tehdidi altında" dedi; "Fransa, ulusal günü olan 14 Temmuz'da, özgürlüğün sembolü olan bu günde bu saldırıya maruz kaldı. Çünkü insan hakları, fanatikler tarafından inkâr ediliyor ve Fransa bu yüzden onların en güçlü hedefi haline geliyor" diye konuştu.

DAHA ÖNCE "İSLAM DİNİYLE İLGİSİ YOK" DEMİŞTİ

Hollande Charlie Hebdo saldırısı, Montrouge'da polislere saldırı ve Porte de Vincennes'de bir süpermarkette yaşanan rehine kriziyle ilgili Ocak 2015'te yaptığı konuşmada, saldırıların "İslâm diniyle ilgisi olmadığını" söylemişti.

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILDI

Hollande, saldırıdan saatler önce yaptığı açıklamada, ülkede 13 Kasım 2015 Paris saldırılarının ardından ilân edilen olağanüstü hâlin uzatılmayacağını söylendi. Ancak Nice'te yaşananların ardından olağanüstü hâl uygulamasının 3 ay daha uzatılacağını söyledi.

"IŞİD'E YÖNELİK OPERASYONLAR ARTACAK"

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Suriye ve Irak'ta devam eden IŞİD'e yönelik operasyonları da artıracaklarını duyurdu.

YEDEK ASKERLERE ÇAĞRI ÇIKARILACAK

Hollande, Başbakan ve ilgili bakanlar ile yaptığı toplantı sonrasında alınan kararları da paylaştı. Buna göre, 26 Temmuz'da sona ereceği açıklanan olağanüstü hâl uygulaması 3 ay daha uzatılacak. 10 bin asker ve polisin devriye gezdiği ve önemli merkezlerde gözetleme görevi yaptığı "sentinelle" operasyonu devam edecek. Yedek askerlere çağrı çıkarılacak ve sınır kontrolleri dâhil gerekli görülen tüm alanlarda görev almaları sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER