Hemşireler dert küpü

Türkiye'de sağlık sisteminin yapıtaşı olan hemşireler, günden güne artan sorunlar ve iş yoğunluğu nedeniyle sıkıntı içerisindeler. THD Samsun Şube Başkanı İlknur Buga, “Çalışma haklarımızın iyileştirilmesine ihtiyaç var” dedi

Hemşireler dert küpü

Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube Başkanı İlknur Buga, "Mesleğimizi kendi alanımızdan akademisyen ve çalışmacılarla yürütmemize, özlük haklarımızın iyileştirilmesine, nöbet, izin, yasalaşamayan 3600 ek gösterge ve çalışma haklarımızı iyileştirilmesine ihtiyaç var" dedi.

HEMŞİRE OLMAYANLAR BİZİ YÖNETİYOR

Günümüzde mesleğin sorunlarının oldukça fazla olduğunu dile getiren Buga, öncelikle akademik kadroların hemşirelik dışı meslek gruplarına verilmesinin son derece endişe verici bir boyuta ulaştığını söyledi. Başhemşirelik unvanı ile yürütülmesi gereken hemşirelik idareciliğinin günümüzde sağlık bakım hizmetleri müdürlüğü adı altında sürdürüldüğünü söyleyen Buga, "Bu durum hemşirelik dışı idareci istihdamının önünü açmaktadır ki bu bizler için kabul edilmesi mümkün olmayan bir durumdur. Bürokrasi artık bizim mesleğimizi ve yönetimini akademik kadroları işin asıl ehli olan bizlere teslim etmeli. Hemşirelik eğitimi meslek sahiplerine bırakılmalıdır. Niteliksiz ve meslek dışı kuruluş/bireyler tarafından yürütülen hemşirelik kurslarına izin verilmemelidir" dedi.

SÖZLÜ SINAV ŞAİBELERE NEDEN OLUR

Türkiye'de halen atanmamış kadro dışı 100 bin hemşirenin kadro beklediğini son günlerde iyi haberler beklerken, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamanın endişe verici bekleyişlere sebep olduğunu söyleyen İlknur Buga, "Sağlık personel alımlarının bundan böyle sözlü mülakatla yapılacak olması kabul edilemez. Usul ve esaslar 663 sayılı sağlık alanında bazı düzenlemeler hakkında kanun hükmünde kararnamenin 45/A maddesi kapsamında 657 devlet memurları kanununun 4üncü maddesi B fıkrası uyarınca kura ile ataması öngörülenler dışında sağlık hizmetleri sınıfında yer alan ve bakanlığa vize edilmiş pozisyonlara sözlü sınav sonucu atanacaklar kapsar. Bu kapsamda iller bazında komisyonlar kurulacak ve komisyon genel müdürlüklerden oluşacaktır. Atamaların bu şekilde olması kabul edilemediği gibi mülakat sistemi liyakattan uzak, torpili ön plana çıkaran ve engellenemez olduğunu düşündüren ve şaibelere davetiye çıkaran bir sistem olacaktır" uyarısında bulundu.

MERDİVEN ALTI HEMŞİRELİK EĞİTİMİ

Sağlık meslek liselerinde ebelik, hemşirelik bölümleri kapatılmaya çalışılırken bir yandan farklı isimlerle işleyişinin devam ettirildiğini, mesleğe alternatif gibi hemşirelik yardımcılığı adı altında bölümlerde öğrencilere gelecekte hemşire kadrosuna geçebilecekleri dile getirildiğini ifade eden Buga, "Bu öğrencilere de mesleki eğitimler verilmediği gibi bir yandan merdiven altı tabirle çocuklarımıza ebe ve hemşirelik hizmetleri eğitimi verilmekte olsa da sahalarda bu öğrencilerin bire bir hasta ile teması mümkün değildir ve buna izin verilemez. Bizler hamuru özü insan ve insan hayatı olan bir mesleği icra ediyoruz. Mesleki ehliyeti olmayan bilgi ve becerisi olmayan veya bu alanda kabul görmemiş eller, canlara dokunamaz” diye konuştu.

ÇALIŞMA HAKLARIMIZ İYİLEŞTİRİLMELİ

Hemşirelerin Türkiye'de 170 bin gibi bir rakamla sağlık sisteminin en kalabalık grubu olduğunun altını çizen İlknur Buga, "Bizleri alanlardan çekmek yerine, mesleğimizi icra etmemize, mesleğimizi kendi alanımızdan akademisyen ve çalışmacılarla yürütmemize, özlük haklarımızın iyileştirilmesine, nöbet, izin, yasalaşamayan 3600 ek gösterge ve çalışma haklarımızı iyileştirilmesine ihtiyacı var. Sağlık hemşiresiz olmaz" dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER