HAYATİ UYARI!

Türkiye’de temmuz ayında sahte içkiden 23 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan’dan uyarı geldi. Erkan, hükümete yüksek verginin yeniden düzenlenmesi yönünde çağrı yaparken, vatandaşlara da hayati uyarılarda bulundu

HAYATİ UYARI!

Son yılların en büyük tehlikelerinden biri olan sahte içki yüzünden Türkiye’de 2019 yılının temmuz ayında 23 kişi hayatını kaybetti. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Adana, Mersin, Niğde ve Osmaniye’de temmuz ayı içerisinde yaşanan ölümler üzerine Gazete Gerçek’e konuştu.

20 YIL ÖNCE DE VARDI ANCAK…

Dr. Murat Erkan, “Son yıllarda alkollü içeceklere gelen fiyat artışından sonra ciddi oranda evlerde kişilerin kendilerinin yaptığı bir alkol üretimi piyasası oluşmuştur. Bu durum, 20 yıl önce de vardı ancak daha çok ticaretin yoğun olduğu ülkemizin güney bölgesinde kalan ve alkol sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde yaşanıyordu. Son dönemde bu haberleri, Türkiye’nin Samsun, Bursa, Osmaniye, Kars, Mersin, Niğde ve Adana gibi kentlerinden de duymaya başladık” diye konuştu.

‘İNTİKAM ALIRCASINA VERGİ BİNDİRİLİYOR’

Alkollü içeceklerdeki fiyat artışının fazla olmasının tüketiciyi bizzat üretime yönelttiğini söyleyen Murat Erkan, “Hükümetin, insanların alternatif seçeneklere yönlendiren uygulamalarını doğru bulmuyorum. Alkollü içeceklerde gelinen sonuç ortadadır. Sistemi yönetenler, bir şekilde politika üreterek bu soruna çözüm bulmalılar. Vergi oranını yüzde 78’e çıkartılmasının ülkeyi getirdiği noktayı hep birlikte görüyoruz. Bu doğru bir seçim değildir. Alkollü içecekler konusunda dünyanın hiç bir yerinde, kendi boyutunu iki kat aşan vergi uygulanmıyor. Şahsım olarak, bu durumun dünya görüşüne aykırı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de maalesef yöneticiler kendi mantıklarınca intikam alırcasına vergi bindirmektedir. Burada belki de iyilik yaptıklarını düşünüyor olabilirler ancak bu yapılan aksine kötülüktür. Sahte piyasanın artış göstermesine neden olmaktadırlar. Vergilerin yüksek olması, insanları sahte üretime itmektedir. Dolayısıyla organ ve can kayıpları meydana gelmektedir. Kısacası alkollü içecek konusunda, sahteye yönelmeye neden olmayacak tarzda vergilendirme yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

HAYATIN GERÇEĞİ

“İnsanlar bir takım içecekleri sosyal ortamlarda tabii ki kullanacaklardır” diyen Murat Erkan, “Hiç bir zaman sağlıkçı ve bir hekim olarak, tütün ve alkol maddesinin kullanılmasını önermem, tavsiye etmem ve cazip kılmam ancak ortada kullanılma süreci varsa, bununla ilgili en uygun sağlık koşullarını sağlamak adına konuşurum. Alkol ve tütün tüketimi bu hayatın gerçeğidir. Bununla ilgili bir değerlendirme ve sorgulama yapmak kimsenin haddine değildir. Alkol almak bir taraftan bakıldığında sosyal bir davranıştır. Ancak her alanda olduğu gibi bunun da bir kuralı vardır. Tescilli, belli kriterleri olan, hijyen ve içerik açısından kaliteli ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Dünya standartlarına uygun içecekler tüketilmesi gerekmektedir. Bu durum peynir, yoğurt, süt, yumurta için de ve alkol için de geçerlidir. Sahte peynir alırsınız yersiniz basit bir gıda zehirlenmesi yaşarsınız. Bu gelip geçer kişide kalıcı bir şey bırakmaz ama alkolde özellikle metil alkollü içecekler, kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Kalıcı körlük, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği yaşanmaktadır ve hatta hayat kaybına da neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

SAHTEYE YÖNELMEYİN

Başkan Murat Erkan, şöyle devam etti: “Samsun Tabip Odası olarak vatandaşlarımızı uyarıyorum; kesinlikle vatandaşlarımızın ‘fiyatı ucuz’ diye piyasadaki farklı ve sahte ürünlere yönelmemesi gerekiyor. Bununla ilgili kişiler dikkatli olmalıdır. Sahteye yönelmemeleri gerekiyor. Alkol alan insanlar, dünyadaki örneklerine uygun standartlarda almalıdır. Asla bu tür sahte ürünlere hiçbir alanda yönelmesinler, sağlık ve hayatlarından olurlar. Her üründe olduğu gibi makul ve mantıklı davranmalıdırlar.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER