Harita büyüdükçe dengeler değişiyor

Suriye’deki terör koridorunu kesmek ve tehditleri bertaraf etmek için Fırat Kalkanı’nı başlatan Türkiye, güvenlik çemberini genişletiyor.

Harita büyüdükçe dengeler değişiyor

Azez, Cerablus ve El Bab’ı temizleyen TSK buna son olarak İdlib’i ekledi. Şimdi Afrin ve Münbiç için gün sayılıyor.

Türkiye, attığı adımlarla bölgede kurulan oyunları bozuyor. DEAŞ'ı süpürmek ve Suriyelilerin güven içinde yaşayacağı bir bölge tesis etmek için yapılan Fırat Kalkanı Harekâtı sayesinde terör koridoruna büyük bir hançer vuruldu.

Azez-Bab-Cerablus üçgeninde 2 bin 15 kilometrekarelik alanın güvenli hale getirilmesiyle birlikte yüzbinlerce Suriyeli bu bölgeye geri döndü. Azez, Dabık, Bab, Cerablus sakinleri evlerinde huzurla yaşar hale geldi. TSK, bugünlerde ise daha batıdaki İdlib’de güvenlik harekâtı yürütüyor. Türkiye, milyonlarca mazlumun güvenliği için umut oldu.

MÜNBİÇ VE AFRİN SIRADA

Türkiye’ye sığınan çok sayıda Suriyelinin, Bab’dan İdlib’e uzanan bölgenin tamamen güvenli hale getirilmesiyle birlikte ülkelerine dönmeyi beklediği belirtiliyor. Planlamalara göre, Fırat Kalkanı genişleyerek devam edecek. Azez-Cerablus-Bab-İdlib hattında güvenli bir koridor oluşacak. Münbiç ve Afrin’in de terörist unsurlardan arındırılarak güvenli hale getirilmesiyle birlikte Türkiye, 911 km’lik Suriye sınırının 511 km’lik büyük kısmında düzeni sağlamış olacak.

Bu bölge uzun yıllar Türkmenlerin yaşadığı topraklar olarak biliniyor. Irak’ta ise Ovaköy ticaret yoluyla terör kuşağını yarmayı planlayan Türkiye, Irak ve İran ile atılacak ortak adımlarla başta Kerkük ve Musul olmak üzere Barzani işgali sonucu nüfusu değiştirilen yerleri yeniden eski haline döndürecek. Ovaköy projesi sayesinde Irak’taki PKK ile Suriye’deki PYD arasındaki ikmal hattı kesilecek. Dicle’nin batısı da tamamen Bağdat'ın kontrolüne geçecek.

Sınır ötesinde PKK'ya yönelik ortak operasyonlar da gündemde. Zap’tan Sincar’a tüm bölgenin teröristlerden temizlenmesi amaçlanıyor. Akdeniz’den İran sınırına uzanan hatta ‘Türkiye Kalkanı’ anlamına gelen operasyonlar zinciri, bölge ülkeleriyle işbirliği içinde atılacak. Terörist koridor planlarını çöpe gönderecek harekâtla birlikte istilacılar da bölgeyi terk etmek zorunda kalacak. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER