Halk Oyunları Seçmeli Ders Olsun

Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Ozanoğlu, "Bizler halk oyunlarının seçmeli ders olmasını istiyoruz." dedi

Halk Oyunları Seçmeli Ders Olsun
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, halk oyunlarının seçmeli ders olmasını istediklerini, bunu kendilerine hedef olarak belirlediklerini söyledi.

Bir programa katılmak için Eskişehir'e gelen Ozanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2001'de kurulan federasyonun 81 ilde örgütlü olduğunu söyledi.

Türkiye'de halk oyunuyla ilgilenenlerin sayısının günden güne arttığına dikkati çeken Hayri Gürhan Ozanoğlu, Türkiye'de 15 bin civarında halk oyunları antrenörü olduğunu ve bu sayıyı da açtıkları seminerlerle artırmayı hedeflediklerini anlattı.

Federasyon bünyesinde bin 800'ün üzerinde spor kulübünün bulunduğunu aktaran Ozanoğlu, şöyle konuştu:

"Bir milyona yakın da halk oyuncumuz var. Bizler 80 milyonluk Türkiye'nin kültürünü temsil eden bir federasyonuz. Kültürümüze çok önem veriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı olmamıza rağmen sporu, kültürümüzü ve geçmişimizi barındıran bir federasyonuz. Bizler halk oyunlarının seçmeli ders olmasını istiyoruz. Bu da en büyük hedefimiz haline gelmiş durumda. Halk oyunlarının ya da sporun diğer dallarıyla uğraşan çocukların derslerinde daha başarılı olduğu araştırmasını yaptık. Çocukların bir takım ruhuyla çalışmalarını sağlıyoruz. Halk oyunları seçmeli ders olması durumunda hem kültürümüz tabana yayılarak gelişecek hem de açıkta bulunan 15 bin antrenör ekonomik çarkın içerisinde yer alacak."

"Türkiye festivallerin olmazsa olmazı"

Hayri Gürhan Ozanoğlu, Türk insanının dünyanın her yerinde olduğunu ve bu yönde de çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Yurt dışındaki Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerde antrenör kursları açtıklarını anlatan Ozanoğlu, şunları söyledi:

"Almanya merkezli olmak üzere antrenör kursları açıyoruz. Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi ülkelerde de yaşayan Türklerin ve içlerinde halk oyunlarıyla uğraşan arkadaşlarımızı Almanya'da bir merkezde topladık. Yine Romanya'daki Türk kardeşlerimize bu çalışmalarımızı sürdürdük. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaşayan antrenör arkadaşlarımızı yine kendi kriterlerimiz altında yetiştirip, belgelendirmeye de çalışacağız. Türk kültürü ile ilgili çalışan herkese elimizi uzatmaya çalışıyoruz. Yurt dışında 8 ülkede bünyemizde bulunan 30-40 dernek ile 4-5 bin genç, halk oyunlarına dahil ediliyor. Türkiye zenginliğinden dolayı yurt dışında düzenlenen festivallerin olmazsa olmazı."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER