Halep'te tahliyeler başladı!

Suriye'de İran komutasındaki Şii milislerle Beşşar Esed ordusunun kuşatmasındaki doğu Halep'te, ateşkesin yeniden sağlanması konusunda uzlaşmaya varıldı.

Halep'te tahliyeler başladı!

Kuşatma bölgesindeki muhalif grupların komutanlarından alınan bilgiye göre, muhalif savaşçıların cephe hatlarına duyuru yapılarak ateşkese dönüldüğü ilan edildi.

TAHLİYELER BAŞLADI

Ateşkes kapsamında bölgeden ayrılacak olan sivillerin tahliyesi başladı. Otobüsler yaralı ve sivilleri almak için Amiriyye bölgesinden muhaliflerin toplandığı bölgelere giriş yaptı.

SALDIRILAR DURDU

Diğer taraftan, akşam saatlerinde İranlı general Seyit Cevat  komutasında karadan tanklar ve ağır silahlarla operasyona başlayan Şii milisler de saldırıları durdurdu.

Muhalif kaynaklar, ateşkesin yeniden sağlanmasıyla aracı olan  sivillerin bölgeden çıkmaya başlayacağını bildirdi. Her an başlaması beklenen  sürecin sabaha kadar sorunsuz devam etmesi durumunda da otobüsler bölgeye girerek  sivilleri ve muhalif savaşçıları hızla tahliye ediyor.

 

RUSYA İLE GÖRÜŞMENİN ARDINDAN

AA muhabirine bilgi veren Türk istihbarat kaynakları, Türkiye ve Rusya  arasında gerçekleşen görüşmelerin ardınan ateşkesin sağlandığını anlattı.

Kaynaklar, Türkiye'nin muhalifler, Rusya'nın ise rejim güçleri adına  garantör olduğunu bildirdi.

Kuşatma altındaki bölgeden çıkanların Halep'in güneybatısında bulunan  ve muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline geçmeleri bekleniyor. Suriye'nin  Türkiye sınırındaki İdlib, Hatay'ın karşısına denk düşüyor. (AA)

Şİİ MİLİSLER KARA HAREKATI BAŞLATTI

İranlı General Cevat komutasındaki Şii milisler, Halep’te kuşatma  altındaki bölgeye kara harekatı başlattı. Doğu Halep’teki Şii milislerin saldırısını Hizbullah, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı ve Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı düzenliyor.

Çatışmaların şiddetlendiği dakikalarda hava saldırıları da yeniden başladı. Kentteki yaralıları enkazdan kurtaran Beyaz Baretliler grubu, bombardımanda çok sayıda kişinin öldüğünü duyurdu. Grup, ordunun kendi bölgelerine girmesi halinde herkesin infaz edileceğini de Twitter mesajıyla paylaştı.

Bölgedeki muhabirler, kentin doğusunda sıkışıp kalan sivillerin saldırılardan kaçmak için dehşet içinde sokaklarda koşturduklarını bildiriyor.

Halep Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, "Yaralılar çıkış noktalarına kadar ulaştı ama bu noktalar kapalıydı. Şu ana kadar hiçbir yaralı çıkış yapmadı. Şu anda saldırılar çok şiddetli, her türlü ağır silahla sürüyor. 40'tan fazla yaralı var" dedi.

İran'ın ateşkes anlaşmasını hiçe saydığını belirten muhalifler, "Şu anda bazı bölgelerde rejim güçleri ilerlemeye çalışıyor. İran milisleri top atışları gerçekleştirerek Rusya’nın vardığı anlaşmayı hiçe saymıştır" açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER