Hakkari ve Diyarbakır Darbeye Karşı Yürüdü

Diyarbakır ve Hakkari'de bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları darbe girişimini protesto etti

Hakkari ve Diyarbakır Darbeye Karşı Yürüdü

Diyarbakır'da bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingle darbe girişimini protesto etti. Protestocular Türk bayrakları taşıyıp, tekbir getirdi. 

Diyarbakır'da Ak Parti, Hüda-Par öncülüğünde darbe girişimi İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingle protesto edildi. Ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra Ak Parti ve Hüda-Par bayrakları taşıyan kalabalık sık sık tekbir getirdi. Kadınların da katıldığı protesto eyleminde, 'Asker dışarı, darbeci mezara', 'Darbecilere direnen polislere bin selam', 'Dik dur eğilme, bu ümmet seninle' sloganları attı. 

İslami sivil toplum kuruluşları adına konuşan Yunus Memiş, darbe girişimini lanetlediklerini belirterek, her türlü saldırının karşısında duracaklarını söyledi. 

Kalabalık daha sonra ellerindeki bayraklarla sloganlar atarak bir süre yürüdükten sonra dağıldı.

HAKKARİ'DE DARBEYE KARŞI YÜRÜDÜ

Hakkari'de, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) öncülüğünde bir araya gelen esnaf ve bazı STK temsilcileri, darbeye karşı yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. 

Hakkari TSO binası önünde bir araya gelen ve aralarında TSO Başkanı Servet Taş, Durankaya Beldesi Belediye Başkanı Fatih Keskin, esnaf ve bazı STK temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık 200 kişi, 'Darbeye hayır', 'Hakkari uyuma, iradene sahip çık' sloganlaır atıp Bulvar Caddesi'ne yürüdü. Tekrar geldikleri yöne geri dönen kalabalık grup, TSO binası önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan TSO Başkanı Servet Taş, 15 Temmuzgünü karanlık güçler tarafından ülkenin birlik, beraberlik ve demokrasiye yapılan darbe girişimi, herkesi derinden sarstığını belirtti. Taş, şöyle konuştu: 

"Demokrasi kutsal ve en yüce bir yönetim şeklidir.Halkın iradesidir. İktidarlar, yönetimler halkın iradesiyle belirlenir. Ülkemize, demokrasimize, ekonomimize  ve hükümetimize yapılan bu darbe girişimini asla kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Halkın iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi kabul etmemiz ve tanımamız mümkün değildir. Geçmişte yaşanan darbelerin ülkemize ve milletimize verdiği tahribat herkesçe bilinmektedir. Hakkari olarak, milletçe dimdik duracağız. Demokrasiyi savunmalıyız, demokrasiden yanayız, demokrasi halkın iradesidir. Bizler, Hakkari olarak bu hukuksuz, kanunsuz ve bir çok insanımızın ölmesine ve yaralanmasına neden olan darbe girişimini ve bu hayal prestleri şiddetle kınıyoruz."

Taş, darbeye karşı bugün akşam da sabahlara kadar ayakta olacaklarını, bu nedenle bütün Hakkari halkının aksam saat 22.00 itibariyle kent merkezindeki Bulvar Caddesi'ne darbe nöbetine katılması çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER