‘HAK YERİNİ BULDU’

Danıştay 6. Dairesi, İlkadım Belediyesi ile müteahhit Abdulvahap Çelik'in ortağı olduğu Samsun'un en eski adliyesinin bulunduğu araziyle ilgili kararını verdi. Danıştay, Çelik’in iki ortaklı taşınmazın birleştirilerek, otopark olarak yapılmasını öngören karar düzeltme istemini haklı buldu. Müteahhit Abdulvahap Çelik, "En sonunda hak yerini buldu" dedi

‘HAK YERİNİ BULDU’

Samsunlu müteahhit Abdulvahap Çelik, 2010 yılında 9 kat otopark ve üzerine 4 kat işyeri yapmak üzere İlkadım ilçesinde bulunan, Samsun'un en eski adliyesinin bulunduğu taşınmazı Büyükşehir Belediyesi'nden ihale sonucu satın aldı. Taşınmazın diğer ortağı İlkadım Belediyesi ise arazinin yol tarafına bakan kısmını Abdulvahap Çelik'in satın aldığı bölümden ayırarak, ayrı bir imar planı değişikliği yaptı.

İDARE MAHKEMELERİ PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ REDDETTİ

Plan ve projede tüm taşınmaz üzerinde otopark inşaatını öngördüğü halde İlkadım Belediye Meclisi'nin yaptığı imar planı değişikliğinin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de onaylanması sonucu mağdur olan Abdulvahap Çelik, ilgili meclis kararlarının iptali için Samsun 1. İdare Mahkemesi'ne ve Samsun 2. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Her iki idare mahkemesi de söz konusu imar planı değişikliklerinin iptali yönünde karar aldı.

DANIŞTAY ÇELİK’İ HAKLI BULDU

Bunun üzerine Abdulvahap Çelik, söz konusu kararların Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'ne Danıştay’da karar düzeltme talebiyle dava açtı. Abdulvahap Çelik’in başvurusu değerlendiren Danıştay 6. Dairesi de, Samsun 1. İdare Mahkemesi'nin aldığı, taşınmazla ilgili imar planı değişikliklerinin iptalini öngören değişikliğin bozulmasına gerek bir durum olmadığı kanaatine vararak, Büyükşehir Belediyesi'nin temyiz istemini reddetti, alınan kararın da onaylanmasına hükmetti.

EN SONUNDA HAK YERİNİ BULDU

Danıştay'ın kararını değerlendiren müteahhit Abdulvahap Çelik, 8 yıldır bu ihtilafın çözülmesi için uğraştığını belirterek, “En sonunda hak yerini buldu. Bu kararla birlikte eski adliyenin bulunduğu arazinin üzerinde 9 katlı otopark, 4 katlı işyeri inşaatı için çalışmalara başlayacağız” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER