'HADDİNİ BİL'

'HADDİNİ BİL'

Samsun’da Avukat Tufan Akcagöz’ün müvekkili olduğu bir gazetecinin Gazete Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Hayati Kaynar’a yönelik ‘tehdit’ iddialarıyla ilgili basını yönlendirmeye ve suçluymuş gibi kamuoyunda algı yaratmaya yönelik açıklamalarına, Samsun basının en güçlü meslek örgütü olan 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti tepki gösterdi. Cemiyet Başkanı Yusuf Ziya Çakır, “İddialar yargıdadır ve her iki taraf da davalıktır. Basını yönlendirmek ve dizayn etmeye kalkmak Akcagöz’ün ne haddinde ne de yetkisinde değildir” dedi

Gazete Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Hayati Kaynar'a kamuoyunda 'suçlu algısı' yaratmaya yönelik 'tehdit' iddialarına Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nden sert tepki geldi. Cemiyet Başkanı Yusuf Ziya Çakır, gazeteci Bülent Karslıoğlu'nun tehdit iddialarının yargı tarafından soruşturulduğunu belirterek, "Karslıoğlu'nun avukatı Tufan Akcagöz'ün Hayati Kaynar'ı kamuoyuna suçluymuş gibi göstermeye yönelik açıklamalarının yargıyı etkilemeye yönelik olduğu aşikardır. Basını dizayn etmek ve verilecek tepkiyi yönlendirmek Akcagöz'ün ne haddinde ne de yetkisi dahilinde değildir" dedi.

İDDİALAR YARGIDA

Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır tarafından yapılan açıklamada, son günlerde internet sitesi sahibi Gazeteci Bülent Karslıoğlu'nun Gazete Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Hayati Kaynar tarafından tehdit edildiğine ilişkin iddiaların sık sık kamuoyunun gündemine getirildiği hatırlatıldı. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti olarak öncelikle iki gazetecinin kamuoyunun gündemine bu şekilde gelmesinden büyük üzüntü duyduklarını ifade eden Çakır, "Meslektaşımız Karslıoğlu'nun iddiaları üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı gerekli soruşturmayı başlatmış ve iddialarla ilgili yargı süreci devam etmektedir. Durum böyleyken Karslıoğlu'nun avukatı Tufan Akcagöz'ün Gazete Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Hayati Kaynar'ı, daha mahkeme aşamasına bile gelmeden ve ifadesi bile alınmadan suçluymuş gibi kamuoyuna yansıtan ve Karslıoğlu'na gazetecilerin sahip çıkmadıklarına ilişkin açıklamalarını da şaşkınlıkla karşılamış bulunmaktayız" diye konuştu.

AVUKAT BUNU YAPARSA!

Her iki tarafın davalık olduklarına işaret eden Yusuf Ziya Çakır, "Kaldı ki; Avukat Tufan Akcagöz veya herhangi bir kişinin basını dizayn etmek ve verilecek tepkiyi yönlendirmek ne haddinde ne de yetkisi dahilinde değildir. Hukukta 'suçsuzluk' karinesi yani, ‘bir kişinin itham edildiği suçtan mahkum edilmesi için ispat edilmesi gerekir' ilkesi hiçe sayılarak yapılan bu açıklama, iddialarda hedef alınan diğer meslektaşımız Hayati Kaynar'ın kamuoyunda suçluymuş gibi gösterilmesine neden olduğu gibi, yargıyı etkilemeye yönelik olduğu da aşikardır. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti olarak, iki değerli meslektaşımız üzerinden Samsun basınını ve meslektaşlarımızı karşı karşıya getirmeye çalışılan bu tür açıklamalardan dolayı da üzüntü ve endişe duymaktayız" dedi.

BİZ GEREKENİ YAPARIZ, SANA NE!

Samsun basınının meslektaşına sahip çıkmadığı ve yalnız bırakıldığı iddialarının da kesinlikle doğru olmadığını vurgulayan Yusuf Ziya Çakır, "Gazeteci Bülent Karslıoğlu'nun iddiaları şu an yargıdadır. Ve iddialarla ilgili soruşturma da devam etmektedir. Sonuç olarak; yargının vereceği karar doğrultusunda cemiyet olarak gereken tepkiyi vereceğimizden ve iç disiplinimizin hayata geçirileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır" açıklaması yaptı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER