Gürcüler 'balıkçılığı öğretin' diye geldiler

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanı ve beraberindeki heyet, su ürünleri yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığını yerinde öğrenmek amacıyla Samsun'a geldi. Üç gün boyunca Samsun'da incelemelerde bulunacak olan heyet, Samsun'daki sektör temsilcilerine ülkelerine yatırım yapmaları çağrısında bulundular

Gürcüler 'balıkçılığı  öğretin' diye geldiler

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanı Tite Aroshidze, iki bakan yardımcısı, Acara Özerk Cumhuriyeti Başkonolosu Makbule Koçak, Acara Ticaret ve Sanayi Odası Su Ürünleri Birliği Başkanı Sopho Diasonidze ve beraberindeki sektör temsilcileri, Samsun-Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak'ın davetlisi olarak Samsun'a geldi. Üç gün boyunca Samsun'daki su ürünleri tesislerinde incelemelerde bulunacak olan heyetin başındaki Tarım Bakanı Tite Aroshidze, Samsun'daki sektör temsilcilerine Gürcistan'a yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NDE BRİFİNG

Gürcistan Acara Özerk Bölgesi heyeti Samsun'daki incelemelerine ilk olarak, Tarım İl Müdürlüğü'nü ziyaret ederek başladılar. Tarım BakanlığıYetiştiricilik Daire Başkanı Özerdem Maltaş'ın da hazır bulunduğu ziyarette Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı ve müdürlük bürokratları tarafından Samsun'daki su ürünleri yetiştiriciliği ve Samsun'un bu sektördeki durumuyla ilgili brifing verilen heyet, su ürünleri yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığı konusunda Samsun'daki sektör temsilcileri ile işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.

YATIRIM YAPIN DAVETİ

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanı Tite Aroshidze, ülkesinde su ürünleri yetiştiriciliğini geliştirmek istediklerini ifade etti. Türkiye'nin tatlı su balıkçılığında dünyada çok iyi durumda olduğunu, bunun Türkiye ile komşu olmaları açısından da kendileri için oldukça önemli olduğunu belirten Gürcü Bakan, "Bunun için bütün tecrübelerinizi sizden öğrenmeye hazırız. Bu vesileyle Samsun'daki girişimcileri de ülkemize davet etmek istiyoruz. Biz sektörde her türlü işbirliğine hazırız" dedi. Tarım Bakanlığı Yetiştiricilik Daire Başkanı Özerdem Maltaş da, Samsun'un su ürünleri yetiştiriciliğinde çok sayıda tesisi ile iyi bir konuma sahip olduğunu belirterek, bu konuda Acaristan ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi. 

HAZAR BÖLGESİNE GEÇİŞ KAPISI

4,5 milyon nüfusu bulunan Gürcistan, dünyada jeopolitik ve stratejik açıdan büyük önem taşıyor. Doğalgaz ve petrol rezervlerine giden yolda, Hazar Bölgesi’nin tek geçiş kapısına sahip bulunan ülke Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD açısından da ayrıca önemseniyor. Bu arada Batum kenti de, yavaş yavaş turizme kucak açıyor.

ÜÇ GÜN BOYUNCA SAMSUN’DALAR

Acara Özerk Cumhuriyeti heyeti Samsun'daki incelemelerinde Canik Balıkçı Barınağı başta olmak üzere Samsun Veteriner Enstitüsü Müdürlüğü, Sataş Su Ürünleri İşletmesi, Yakakent'teki ve Sinop'taki su ürünleri yetiştiricilik tesisleri ile Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ni de ziyaret edecekler.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER