Gözler saat 14.24'te!

Bugün yaklaşık 650 metre çapındaki dev bir asteroit Dünya’ya yakın bir geçiş yapacak. Ama merak etmeyin astronomik ölçeklerde yakın: Yaklaşık Güneş çapı kadar uzaklıktan geçecek.

Gözler saat 14.24'te!

Güneş Sistemi’nde başıboş dolaşan ve çarptığında ciddi sonuçlara neden olabilecek milyarlarca belki daha fazla dev göktaşı bulunuyor. Güneş’in oluşumundan kalan kapalı veya açık yörüngelere sahip olabilen bu cisimlerin yolu bazen Dünya’dan geçebiliyor. 650 metre çapındaki asteroit 2014 JO25 de böyle bir ziyaretçi ve bugün saat 14:24’te Dünya’ya en yakın konum olan 1.75 milyon km uzaklıktan geçip gidecek.

Gün geçtikçe bu tarz haberleri daha sık duyar hale geldik. Bunun en önemli nedeni gözlem teknikleri ve gözlem aletlerindeki gelişmeler. Bu sayede daha önce belirlenemeyen daha küçük boyuttaki asteroitleri de belirleme imkanımız var. Örneğin geçen Ocak ayında otobüs büyüklüğünde bir asteroit Dünya ve Ay mesafesinin sadece yarısı (~250.000 km) bir mesafeden geçip gitmişti. Ve daha da ilginci asteroit geçişten sadece birkaç gün önce belirlenebildi. Yani şu an üstümüze gelen başka kozmik otobüsler olabilir. Düşünün eğer 20 metre çapındaki bir asteroidin bulunduğunuz mahallenin tam ortasına düşeceğinin haberini alırsanız ne yaparsınız? Aslında bu boyuttaki asteroitler mahallenizi yok etmez ama muhtemelen tüm binaların camları patlayacaktır. Bu da atmosferde infilak edecek asteroitten yayılan şok dalgaları nedeniyle olacaktır. Örneğin 2013’te Rusya’ya düşen asteroit bu boyutlardaydı ve birkaç şehirdeki binaların pencerelerini parçalamaya yetti. Ancak eğer 100 metre çapında bir asteroidin hedefinde mahalleniz varsa size tavsiyen mahallenizden en az 50 km öteye gitmeniz.

ASTEROİT ÇARPMA SENARYOLARI 

Asteroidin boyutu ve çarpma açısı gibi kriterler oluşacak kraterin derinliği ve çarpmanın vereceği zararı belirleyen etkenlerdir. Avrupa Uzay Ajansı’nın simülasyonuna göre birkaç senaryoya göz atalım.

Eğer 100 km çapında bir asteroit 45 derecelik açıyla saniyede 60 km hızla Dünya’ya çarparsa yaklaşık 250 metrelik derinliğe ve 1200 metrelik çapa sahip bir krater oluşur. Çarpma Richter ölçeğine göre 6 şiddetinde depremle eş değerdir ve çarpma noktasına 10 km ötede olsanız bile vücudunuzda 3. derece yanık meydana gelir. 50 km ötedekileri ise parçalanan pencere camları bekliyor olacak.

Eğer 1 km çapında bir asteroit çarparsa durum daha da iç karartıcı bir hal alır. Aynı açı ve hız değeriyle böyle bir asteroit Dünya’ya çarparsa yaklaşık 600 metre derinlikte ve 12 km çapında bir krater oluşur. Yani koca bir semt kratere dönüşür ve anında yok olur. Çarpma sonucu oluşan ısı nedeniyle çarpma noktasından 100 km uzakta olsanız bile vücudunuzda 3. derece yanık meydana gelir. Çarpma Richter ölçeğine göre 8 şiddetinde depremle eş değerdir. 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER