Gölyazı, kuş gözlemcilerine açılacak

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nden sonra kentte endemik bitki türleri, 243 çeşit kuş türü, subasar ormanları ve endemik bitki türleri ile dikkati çeken Terme ilçesindeki Gölyazı Mahallesi’deki Gölardı bölgesinin önümüzdeki dönemde kuş gözlemcilerine kapılarını açacağı bildirildi.

Gölyazı, kuş gözlemcilerine açılacak

1999 yılında Kabalı Köyü ile birleşerek belde olan ve Bütün Şehir Yasası ile mahalle statüsü kazanan Samsun’un Terme ilçesi Gölyazı Mahallesi, doğal güzellikleri ile büyülüyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nden sonra kentin en doğal alanlarından biri durumundaki Gölyazı Mahallesi’nde yer alan Gölardı bölgesinin ‘Tabiat Parkı’ ilan edildiğini hatırlatan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, burayı tüm dünyaya tanıtmak için çalışma yürüttüklerini söyledi. Gölardı bölgesinde Kuş Gözlem Evi açmayı planladıklarını belirten Şenol Kul, daha sonraki süreçte bölgenin kapılarını kuş gözlemcilerine açacaklarını ifade etti.

‘CİDDİ ÇALIŞMALAR PLANLIYORUZ'

Şenol Kul, “İlçemiz doğal güzellikleri ve turizm potansiyeli ile öne çıkan bir bölge durumundadır. Terme geçmişi ile de tarihe ışık tutmaktadır. Tüm dünyaca bilinen Amazonlar’ın yaşadığı bölge olan ilçemiz, doğal güzellikleri ile görenleri büyülüyor. Bu anlamda öne çıkan Gölyazı Mahallemizin ilçemiz için önemi büyüktür. Su basar ormanları, endemik bitki türleri, 243 çeşit kuş türü, kumsalları ve diğer doğal güzellikleri ile insanları adeta büyüleyen Gölyazı Gölardı bölgemizde ciddi çalışmalar planlıyoruz” dedi.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Bölgenin bitki örtüsü, yaban hayat özelliği ve manzara güzellikleri ile tabiat parkı potansiyeline fazlası ile sahip olduğunu belirten Şenol Kul, “563 hektarlık alanı 'Amazon Tabiat Parkı’ ilan edilen Gölardı bölgemizde, Büyükşehir belediyemizin kuş gözlem evi çalışmalarımız sürüyor. Bu alanda bizlerde çalışmalar ve projeler planlıyoruz. Burada hayata geçireceğimiz projemizin ardından, bölgemizin kapılarını kuş gözlemcilerimize açacağız. Fotoğrafçılarımızın, ilçemizin yani doğal güzelliklerimizin tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte turizme kazandırmayı hedeflediğimiz bölgemizin, başta ilçemizin ve sonra Samsun’unumuzun tanıtımı için ciddi rol oynayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER