Geri adım attılar

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Flosdorff, "Pazar gününe kadar durumda büyük bir değişiklik olmazsa, pazar günü eğitime yeniden başlama olasılığı çok yüksek" dedi.

Geri adım attılar

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorff, Kerkük'te yaşanan gerilim sebiyle geçen hafta durdurulan terör örgütü DAEŞ'e karşı sürdürülen mücadele çerçevesinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçlerine Alman askerlerinin verdiği eğitimin pazar günü yeniden başlayabileceğini söyledi.

Flosdorff, bugün Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, terör örgütü DAEŞ'i Irak'tan ve Suriye'den çıkartmanın çok önemli olduğunu belirtti.

"DURUMU YAKINDAN İZLİYORUZ"

Irak halkının geleceği için bu ülkenin bütünlüğünün korunmasının da Almanya için her zaman çok önem taşıdığını ifade eden Flosdorff, Irak'taki durumu yakından izlediklerini kaydetti.

Irak'ta genel durumun son günlerde sakinleştiğini savunan Flosdorff, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in dün, ABD Savunma Bakanı James Mattis, IKBY lideri Mesut Barzani ve Irak Başbakanı Haydar el-Abadi ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığını belirterek, tarafların, Irak'taki durumun sakinleştirilmesi ve siyasi havanın yumuşatılması için çaba harcadıklarını ifade ettiklerini aktardı.

EĞİTİMLER PAZAR GÜNÜ BAŞLIYOR

Müttefik ülkelerle de durumu değerlendirdiklerini ve pazar günü eğitime yeniden başlayabileceklerini kaydeden Flosdorff, "Pazar gününe kadar durumda büyük bir değişiklik olmazsa, pazar günü eğitime yeniden başlama olasılığı çok yüksek" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER