‘Geç Kalmış Kalemler’in azmi

Samsun’un Terme ilçesinde Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kursta okuma-yazma öğrenen yetişkin kursiyerler, anılarından oluşan ‘Geç Kalmış Kalemler’ isimli bir de kitap yazdı

‘Geç Kalmış Kalemler’in azmi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Okuma-Yazma Seferberliği’ kapsamında Terme Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslarda toplam 956 kişi okuma-yazma öğrendi. Bu kurslardan birinde yaşları 30-70 arasında değişen okuma-yazma öğrenen 10 kursiyer anılarından oluşan bir de kitap yazdı. Sınıf Öğretmeni Hacer Kılıçkıran öncülüğünde anılarını kaleme alan kursiyerler ‘Geç Kalmış Kalemler’ isimli kitabı ellerine aldı. Bu yaşta okuma-yazma öğrenerek büyük bir başarıya imza atan kursiyerler bir de kitap sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Yıl sonunda ilkokul diploması alacak kursiyerlerin hedefi ise daha da ileriye gitmek. Çeşitli nedenlerle okuyamadıklarını belirten kursiyerler duygularını şu şekilde dile getirdi:

70 yaşındaki kursiyer Fatma Akarsu, "Dolmuşlara binerken hep yanlış arabalara biniyordum. Okuma-yazmayı öğrenmeye karar verdim. Sonra bu kursa başladım. Burası bizim için çok iyi oldu. Şimdi işlerimizi rahatlıkla yapıyoruz. Çevremizden 'bu yaştan sonra okuma-yazma öğreneceksiniz de ne olacak' dediler. Fakat okumanın yaşı olmaz diyerek bu kursa geldim. Günlük işlerimize lazım olacak her şeyi öğrendik" diye konuştu.

63 yaşındaki kursiyer Perihan Yağcı, "Doktora gidince sıra alamadım. Çok mahcup oldum. O an içimden 'bir kurs açılsa da okuma-yazma öğrensem' diye geçirdim. Bu kursu öğrenince başladım. Şimdi hastaneye gittiğimde işlerimi halledebiliyorum. Herkese tavsiye ediyorum. Kitabımızı da bugün elimize aldık. Çok mutluyuz. Cumhurbaşkanımıza ve eşine teşekkür ediyoruz" dedi.

55 yaşındaki kursiyer Sultan Yağcı, "Önceden okuyamamıştım. Şimdi okuma-yazmayı öğrendiğim için çok mutluyum. Şimdi her yere gidebiliyorum. Büyüklerimize teşekkür ediyorum. En fazla öğretmenimize teşekkür ediyorum. Bize her şeyi öğretti" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER