Fırat Kalkanı Operasyonu'nda 2 Bölge Daha Ele Geçirildi

TSK'dan yapılan açıklamada, iki bölgenin daha ele geçirildiği duyuruldu.

Fırat Kalkanı Operasyonu'nda 2 Bölge Daha Ele Geçirildi

ABD ve Rusya'nın imzaladığı ateşkes, bu ateşkesin ardından yaşanan sözlü kavga, ABD'nin Esed'i vurması, Rusya'nın BMGK'yı acil toplantıya çağırması gibi gelişmeler tartışılırken, Fırat Kalkanı'nda bugün en etkili taarruzlardan biri gerçekleştirildi.

75 HEDEFE 289 FIRTINA MERMİSİ ATILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de muhalifler tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı harekatının 27'nci gününde; 75 DAEŞ hedefine 289 fırtına mermisi atıldığını belirterek, harekatın başından beri 764 hedefe 3 bin 159 atım yapıldığını bildirdi. TSK'dan yapılan açıklamada, ayrıca toplam kontrol altına alınan alanın yaklaşık 900 kilometrekareye ulaştığı kaydedildi.

SANDARAH VE KADRİŞ ELE GEÇİRİLDİ

Açıklamada, Azaz-Rai bölgeleri arasında, muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubu'nun güney istikametinde DAEŞ'e yönelik taarruzlarına devamla; Rai batısında yer alan Sandarah ve Kadriş meskun mahallinde kontrolü sağladığı bildirildi.

Öte yandan saat 18.00 itibariyle harekatın devam ettiği ifade edildi. Rai-Cerablus bölgeleri arasında, halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen bölgelerdeki savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine de devam edildiği belirtilirken, çatışmalar esnasında muhalifler ve destek sağlayan Türk unsurlarında gün içinde harekatı olumsuz etkileyecek bir kayıp ve zayiat meydana gelmediği vurgulandı. 

ELE GEÇİRİLEN TOPLAM ALAN 900 KİLOMETREKAREYE ULAŞTI

Toplam kontrol altına alınan alanın yaklaşık 900 kilometrekareye ulaştığı bildirilen açıklamada, ateş destek vasıtaları tarafından tespit edilen 75 DAEŞ hedefine 289 fırtına mermisi atıldığı belirtildi. Harekatın başından beri 764 hedefe 3 bin 159 atım yapıldığı vurgulandı.

TSK VE KOALİSYON GÜÇLERİ HAVADAN DA TAARRUZ ETTİ

Öte yandan 18 Eylül tarihinde 20.34-22.09 saatleri arasında Baragitah ve Sandarah bölgelerine Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından hava harekatı düzenlendiği bildirilirken, bölgede cephanelik, barınma alanı ve sözde karargah olarak kullanıldığı tespit edilen DAEŞ'e ait 3 sabit hedefin ateş altına alınarak imha edildiği açıklandı. Koalisyon güçleri tarafından Sandarah ve Cakka bölgelerinde tespit edilen DAEŞ unsurlarına yönelik toplam 3 hava harekatı gerçekleştirildiği ve 1 komuta kontrol merkeziyle 2 EYP'nin imha edildiği kaydedildi. 
Suriye sınır hattında 1 adet Bayraktar ve 1 adet Gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin gerçekleştirilmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, AFAD ve Kızılay'a ait unsurlarla Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürüldüğü vurgulandı. Açıklamada, ayrıca terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgesinde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, gerçekleştirilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterdiği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER